Budgeting & Finances

To give you an example of how much it costs to live in Newfoundland and Labrador, we've compiled a short list of some everyday expenses (in CAD):

ITEM   COST (EST.)
Loaf of Bread   $4.00
Milk (2L)   $3.75
Avacado (1)   $2.00
Tomatoes (pound)   $3.99
Can of Soup   $1.99
Potatoes (10 pound bag)   $6.99
Coffee (pound)   $10-20
Frozen Dinner (Lunch)   $3 - 5
Bananas (per pound)   $.79 - 1.19
     
Winter Jacket   $100-300
Winter Boots   $50-200
     
Bus Fare (1 ride)   $2.50
Taxi Fare (15 minutes)   $20-$30
Gas (L)   $1.90
     
Electricity - Heat / Light (if utilities not included) (per month)   $80-125
High Speed Internet (per month, not shared)   $100-$150
Cable TV (per month, not shared)   $50-$150
Cell Phone Plan (per month)   $60-$100
     
Movie Ticket   $12.25
Hockey Ticket   $20 - $32
Basketball Ticket   $15 - $40
Live Theatre (look for "PWYC" shows)   $15 - $40
Dining Out (Fast Food Meal)   $10 - $15
Dining Out (Sports Bar, Family Restaurant)   $20 - $40