Please Enter a Search Term

Fellow of the School of Graduate Studies

Professor and students

The title of Fellow of the School of Graduate Studies is awarded in recognition of outstanding academic achievement throughout a graduate programme. It may be awarded only once, during the last year of a student's graduate programme. This distinction will be noted on the student's Memorial University transcript.

Nominations must be submitted to the Dean of Graduate Studies by the heads of academic units at least one month prior to Convocation, i.e. April and September.

1997 - 1998

Chandani Appadoo

Biology

 

Arthur Arruda

Education

M.Ed.

Kellie Baker

Physical Education

MPE

Martin Batterson

Geography

PhD

Sandra Bickford

Political Science

MA

Donald Brennan

Engineering

M.A.Sc.

Paula Brennan

Engineering

M.A.Sc.

Barbara D. Brenton

Business Administration

MBA

Hugh Broders

Biopsychology

M.Sc.

Ronald Buckle

Chemistry

PhD

F. Craig Bugden

Engineering

M.A.Sc.

Lori Burry

Chemistry

PhD

Alison Butler

Humanities

M.Phil.

Philemon Chose

Engineering

M.Eng.

Annette Clarke

Biology

M.Sc.

David Clarke

History

MA

Michael Coady

Education

M.Ed.

Lorrie Cole

Social Work

MSW

Fraser Davidson

Physics

PhD

Jennifer J. Davis

Business Administration

MBA

Suelynn Dignard

Engineering

M.Eng.

Laura Dominguez

Biopsychology

M.Sc.

Pauline A. Downer

Business Administration

MBA

Robert Dunphy

Engineering

Ed Durnford

Biochemistry

M.Sc.

Kenneth Dyer

Engineering

M.A.Sc.

Corinne Ellsworth

Education

M.Ed.

Kenneth French

Biology

M.Sc.

Doug Furey

Education

M.Ed.

Anita Furlan

Social Work

MSW

Rita Gardiner

Humanities

M.Phil.

Eric Gill

Engineering

PhD

Sherri L. Glavine

Business Administration

MBA

Patricia Grainger

Nursing

MN

Deborah Gregory

Medicine

M.Sc.

Margaret A. Hammond

Business Administration

MBA

Xiaoqiang Han

Philosophy

MA

Lizanne Henderson

Folklore

MA

Cheryl Hendrikson

Geography

M.Sc.

Martha Hiscock

Biopsychology

M.Sc.

Christine Hobeika

Medicine

M.Sc.

Sylvia Hopkins

Education

M.Ed.

Tom Houghton

Chemistry

PhD

Marilyn Jacobs

Nursing

MN

Chantal Jordaan

Linguistics

M.Phil.

Kimberley Jordan

Social Work

MSW

Lisa Keeping

Nursing

MN

Brian Kenny

Social Work

MSW

Kurt Kimpinski

Medicine

PhD

Timothy Labron

Religious Studies

MA

Keith Lewis

Biopsychology

M.Sc.

Zengmin Li

Chemistry

PhD

Chunjian Liu

Chemistry

PhD

George Mann

Engineering

PhD

Mike Mannion

Chemistry

PhD

Lara Maynarad

Folklore

MA

Thomas McKeever

Aquaculture

M.Sc.

Prashant Mehrotra

Engineering

PhD

Manoranjan Moorthy

Engineering

M.Eng.

Henry Muzale

Linguistics

PhD

David Neal

Folklore

PhD

John Nolan

History

MA

Scott O'Brien

Engineering

M.Eng.

Daria O'Reilly

Medicine

M.Sc.

Wendy Osmond

Education

M.Ed.

Michael Paulin

Engineering

PhD

Jason Pearce

English

MA

Pinidiya Perera

Biochemistry

PhD

Xiaomeng Ping

Engineering

M.Eng.

Lynette Powell

Medicine

M.Sc.

Brenda Power

Education

M.Ed.

Freeman Ralph

Engineering

M.Eng.

Charles Robertson

Engineering

M.Eng.

Mary Silvester

Folklore

MA

Amit Kumar Sinha

Engineering

M.Eng.

Paul Smith

Engineering

M.Eng.

Qing Song

Engineering

M.Eng.

Clifford Stamp

Physics

M.Sc.

Ian Stenhouse

Biopsychology

M.Sc.

Floarea Suciu

Computer Science

M.Sc.

Emilia Sveinbjornsdottir

Geography

MA

Daniel Tarte

Philosophy

MA

Rajagopalan Thuppal

Engineering

M.Eng.

Ranald Thurgood

Folklore

PhD

Sylvia Warren

Nursing

MN

Jacqueline Weir

Biopsychology

M.Sc.

Mahinda Wettasinghe

Biochemistry

M.Sc.

Duleepa Wijayawardhana

History

MA

Reeni Woolgar

Engineering

M.Eng.

Share