Please Enter a Search Term

Fellow of the School of Graduate Studies

Professor and students

The title of Fellow of the School of Graduate Studies is awarded in recognition of outstanding academic achievement throughout a graduate programme. It may be awarded only once, during the last year of a student's graduate programme. This distinction will be noted on the student's Memorial University transcript.

Nominations must be submitted to the Dean of Graduate Studies by the heads of academic units at least one month prior to Convocation, i.e. April and September.

1996 - 1997

Colin Au

Engineering

M.Eng.

Robyn Beaudry

Nursing

MN

Richard Beinert

Religious Studies

MA

Alexander Bochdansky

Biology

PhD

Nageswararao Bodapatti

Engineering

Cathy Bruce-Hayter

Education

M.Ed.

Stephen Bruneau

Engineering

PhD

Tammo Bult

Biology

PhD

L. Blair Carroll

Engineering

Shumin Cheng

Engineering

Peggy Ann Coady

Business Administration

Carla Coffin

Medicine

M.Sc.

John Cook

Philosophy

MA

Teresa Cowan

Medicine

M.Sc.

Craig Cram

Philosophy

MA

Michele Culhane

Geography

M.Sc.

Jennifer Curran

History

MA

Susan Dean

Education

M.Ed.

Margaret Dohan

Education

M.Ed.

Paul Dooley

Medicine

M.Sc.

Susan Drodge

English

PhD

Ethel Ann Edwards

Education

M.Ed.

Rod Elford

Medicine

M.Sc.

Shawn Flynn

Biology

M.Sc.

Chris Fowler

Engineering

Mark Fry

Medicine

M.Sc.

Doug Gosse

Education

M.Ed.

Dwayne Goudie

Biology

Anthony Hall

Biology

M.Sc.

Toni D. Harrington

Social Work

MSW

Glenn Hicks

Engineering

Valerie Howe

Business Administration

MBA

Paula Jacobs

Education

M.Ed.

Ganpati Jagdale

Biology

PhD

Atula Joshi

Education

M.Ed.

Abdul Kader

Pharmacy

M.Sc.

Hemal Khandwala

Pharmacy

M.Sc.

Maria Kilfoil

Physics

John Lammey

Engineering

M.A.Sc.

Guoqing Li

Physics

PhD

Ying Li

Engineering

M.Eng

Yuanlin Li

Mathematics

PhD

Dawn Maddock

Biology

Anthony Manning

Biology

M.Sc.

Kendra Martin

Education

M.Ed.

Dennis Mayo

Biology

M.Sc.

James McCarthy

Biology

M.Sc.

Philip McCausland

Earth Sciences

M.Sc.

Graham Mercer

Ian Mitchell

Engineering

M.A.Sc.

Chrisestom M. Mlewa

Biology

M.Sc.

Mary Moore

Education

M.Ed.

Laura B. Morgan

History

MA

Christopher Nichols

Geography

M.Sc.

Paul Parsons

Education

Renee Pearce

Education

M.Ed.

Jillian Penney

Humanities

Jill Perry

History

MA

Conrad Power

Geography

M.Sc.

Nicole Power

Sociology

MA

Kim Purchase

Biochemistry

M.Sc.

Ruifeng Qin

Engineering

PhD

Lloydetta Quaicoe

Englsih

MA

Stephen Quinton

Education

M.Ed.

Prasanna Raghavan

Engineering

M.Eng.

Glenda Ripley

English

MA

Michael Robidoux

Folklore

PhD

Joyce Rodway

Education

M.Ed.

Frederick Rogers

Engineering

M.Eng.

Sarah Rose

Linguistics

MA

Valerie Royle

Business Administration

MBA

Michelle Ryan

Social Work

MSW

Chris Sheppard

Chemistry

M.Sc.

Sarah Jacinta Sheppard

Business Administration

MBA

Anne Sommerville

Geography

M.Sc.

Steven Sutton

Biology

M.Sc.

James Thistle

History

M.Phil.

Brenda Tobin

Nursing

MN

Carolyn Todd

Education

M.Ed.

Andrew Tomilson

Engineering

Valeri Vassiliev

Linguistics

PhD

Su Wang

Pharmacy

M.Sc.

Zhilan Wang

Biology

M.Sc.

Trudy Wells

Biology

M.Sc.

Darlene Whalen

Engineering

M.A.Sc.

Randy Wheeler

Engineering

M.A.Sc.

Angela Wilmott

Education

M.Ed.

Annette Windsor

Education

M.Ed.

Mike Woodford

Social Work

MSW

Miriam Wright

History

PhD

Shaojun Wu

Engineering

PhD

Jinsong Xu

Engineering

Marzia Zaman

Engineering

PhD

Fanyu Zhu

Engineering

PhD

Xia Zhu

Engineering

M.Eng.

Share