Please Enter a Search Term

Graduate awards ceremony

Punit Anand
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Jonathan Anderson
Engineering & Applied Science


NSERC Postgraduate Scholarship (M)
Supervisor: Howard Heys

Mohammed Arifujjaman
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Tariq Iqbal/John Quaicoe

Daryl Attwood
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Faisal Khan/Brian Veitch

Danny Barrett
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Tara Barrington
Education

The Dr. Ethel M. Janes Memorial Scholarship in
Education (Graduate)

Mike Barrow
Religious Studies ll

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Be

Karissa Belliveau
Environmental

Fellow of the School of Graduate Studies
Science Supervisor: Norm Catto

Steven Benjamins
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Jon Lien/David Schneider/
John Lawson

Erika Beronich
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies Geological Association of Canada Postgraduate
Scholarship in Environmental Science
Co-Supervisors: Kelly Hawboldt/Majid Abdi

Kelly Best
Ethnomusicology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Beverley Diamond

John Bishop
History

Fellow of the School of Graduate Studies Co-Supervisors: Robert Sweeny/David Natcher

Marina Blokhina
Physics & Physical
Oceanography

NSERC Canada Graduate Scholarship (D)
Supervisor: Daniel Bourgault

Nicole Brandon
Anthropology
& Archaeology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Peter Pope

Wendy Brant
Business Administration

The Gar Pynn Scholarship in Business

Hope Brock
Cognitive & Behavioural

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Jon Lien/John Lawson/
Ecology David Schneider

Jeanette Browne
Folklore

The Mary A. Griffiths Memorial Bursary Fund for Folklore Field Research (Graduate)
Co-Supervisors: Diane Goldstein/Pat Byrne

Dana Burke-Bouzane
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies, The W. F. Morneau Scholarship , The Dr. Alex Faseruk MBA Scholarship for Excellence in Service

James Butler
Humanities

SSHRC - CGS Master's Scholarship

Kelly Butt

NLCAHR Master's Fellowship
Medicine Supervisor: Andria Jones

Jacqueline Carnegie
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Saikat Chakrabarti
Engineering & Applied

Fellow of the School of Graduate StudiesScience Supervisor: Benjamin Jeyasurya

Keith Chaulk
Cognitive & Behavioural

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Bill Montevecchi/Greg Robertson
Ecology

Rhonda Chaytor
Computer Science

AUCC Public Safety and Emergency Preparedness
Canada Research Fellowship in Honour of Stuart
Nesbitt White
Co-Supervisors: Gerard Farrell/Todd Wareham

Guang Chen
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Yuming Zhao

Nicolette Christian
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Rebecca Cohoe
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Danine Farquharson

Rita Colavincenzo
Folklore

The Scotiabank Bursaries for International Study
The David Buchan Graduate Research Award in Folklore
Supervisor: Diane Tye

Stephanie Cole
Music

The Edgar Raymond Martin Memorial Scholarship
in Music Supervisor: Timothy Steeves

Robert Collett
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Quaicoe

Thaddeus Collier
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Kensuke Hirasawa


Gerard Collins
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Noreen Golfman


Kayla Collins
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Doreen Neville

Alison Copeland
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Trevor Bell/Evan Edinger

Isabel Costa
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Kurt Gamperl/William Driedzic

Richard Cullen
Psychology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Brent Snook

Amanda Cunningham
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Julie Brittain

Brian Dalton
Human Kinetics & Recreation

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Behm

Lynda Daneliuk
Folklore

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Diane Goldstein

Degan Davis
Education

Sceptre Investment Counsel Limited Bursary

Kimberly-AnneDawe
Master of Employment Relations

Fellow of the School of Graduate Studies

Louise Dawe
Chemistry

NSERC Postgraduate Scholarship (D)
Supervisor: Laurie Thompson

Krista Delahunty
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Anne Storey/Donald McKay

Mariève Desjardins
Biology

NSERC Canada Graduate Scholarship (D)
Supervisor: Garth Fletcher

Stephen Dicks
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Mazen Doha
Engineering & Applied

NSERC Canada Graduate Scholarship (M)
Science Co-Supervisors: Faisal Khan/Shawn Kenny

Vincent Drover
Chemistry

NSERC Postgraduate Scholarship (D)
F. A. Aldrich Graduate Award
Supervisor: Christina Bottaro

Kerry Lynn Durnford
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Shirley Solberg

Jeanette Dyer
Education

The Bowring/Harlow Scholarship

Robert Dykstra
Anthropology & Archaeology

SSHRC - CGS Doctoral Scholarship
Supervisor: Wayne Fife

Joe Eastwood
Psychology

Fellow of the School of Graduate Studies
SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Brent Snook

Maria Edwards
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies
The Fry Family Foundation Graduate Leadership Scholarship

Anas El-Aneed
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joseph Banoub

Amelia Fay
Anthropology & Archaeology

ISER Master Fellowship
Supervisor: Peter Whitridge

Chowdhury Refaul
Engineering & Applied Science

Ferdous Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Faisal Khan/Brian Veitch

Jacqueline Fewer-Bennett
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Cherie-Lee Fietsch
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Murray Colbo

Marilyn Fleet
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Samantha Fletcher
Ethnomusicology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Kati Szego

Krista Fowlow
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies
Eaton Foundation Scholarship
The Wood Gundy Scholarship for Graduate Business
Students

David Francis
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Elizabeth Murphy

Joy Fraser
Folklore

Women's Association of Memorial University of Newfoundland
Graduate Student Scholarship

Tracy-Ann Gardiner
Education

The Dr. Austin J. Harte Memorial Scholarship

Ranjith Garlapati
Pharmacy

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mohsen Daneshtalab

Barry Gaulton
Anthropology & Archaeology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: James Tuck

Amanda George
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Noreen Golfman

Erin Gillis
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Elliot Burden/Tom Calon

Adam Gobi
Engineering & Applied Science

NSERC Canada Graduate Scholarship (D)
Co-Supervisors: Neil Bose/Ray Gosine


Geneviève Godbout
Anthropology & Archaeology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Peter Pope

Kathryn Goetting
Environmental Science

LGL Limited Scholarship in Marine Science
Co-Supervisors: Richard Haedrich/Michael Wernerheim

Monique Goguen-Campbell
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Murray

Charitha Goonasekara
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: David Heeley

Shaina Goudie

Women's Association of Memorial University of
History Newfoundland Graduate Student Scholarship
The Michael Harrington Research Prize in
Newfoundland History
Supervisor: Terry Bishop-Stirling

Dougal Graham
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Carrie Dyck

Barbara Gravinese
Folklore

The Canada - U. S. Fulbright Student Fellowship
Supervisor: Diane Tye

Kelly Greenfield
Sociology

SSHRC - CGS Doctoral Scholarship
Supervisor: Peter Sinclair

Debbie Gregory
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Patrick Parfrey


Matthew Grenning
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Hélène Volkoff

Robert Griffin
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Shannon Guiboche
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Clifford Guy
Medicine

Medical School Essay Graduate Student Award
Supervisor: Thomas Michalak


Fahed Hameed
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Octavia Dobre

Stephanie Hancock
Psychology

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Virginia Grant

Keith Hannaford
Philosophy

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: James Bradley

John Hawkin
Computational Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Lewis

Moqin He
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Brian Veitch/Pengfei Liu


Kathryn Henderson
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Krista Hewlett
Medicine

NSERC Canada Graduate Scholarship (M)
Supervisor: Dale Corbett

Stephen Hinchey
Earth Sciences in Earth Sciences

Dr. Alfred K. Snelgrove Graduate Scholarship
Supervisor: Paul Sylvester

Rod Hobbs Special
Biology

Scholarships for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: Garth Fletcher

John Hoben
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship

Chris Hogan
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Alistair Bath

Kristi Holloway
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies Supervisor: John de Bruyn

Amy Hsiao
Business Administration

The Faculty of Business Administration JacintaSheppard Fellowship

Liuming Hu
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joe Wroblewski

Jessica Humber
Biology

NSERC Canada Graduate Scholarship (M)
Supervisor: Luise Hermanutz

Michelle Huminicki
Earth Sciences

The Dennis R. Prince Memorial Scholarship
Supervisor: Paul Sylvester

Md. Rajibul Huq
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: George Mann/Ray Gosine

Sarah Hustins
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Murray Colbo/Hugh Whitney

Cristy Hynes
Women's Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
The Sally Davis Scholarship

Amanda Jernigan
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Bradley Clissold

Annette Johns
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Kelly Johnson
Biology

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship -2/Jacques Whitford Limited
Supervisor: David Schneider

Anahid Karimi
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Majid Abdi


Kimberley Keats
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Richard Rivkin

Jonathan Keen
Anthropology
& Archaeology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Sonja Jerkic

Leslie Kennedy
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Amir Ali Khan
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Tahir Husain/Leonard Lye

Natasha Kirby
Mathematics & Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Andrew Foster

Kanwal Kohli
Business Administration

Faculty of Business Administration Associates Scholarship

Natasa Kozarski
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Claude Daley

Carolyn Lambert
History

ISER Doctoral Fellowship
Supervisor: Peter Hart

Jennifer Lavers
Biology

Leslie M. Tuck-Avian Ecology Scholarship
Supervisor: Ian Jones

Evelyne Lavoie
Ethnomusicology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Beverley Diamond

Chris Lewis
Cognitive & Behavioural
Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Ian Fleming/Robert Gregory

Ronald Lewis
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Siu O'Young

Chuanke Li
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ian Jordaan

Ning Li
Physics & Physical
Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Anand Yethiraj

Tomas Liko
Physics & Physical Oceanography

NSERC Postgraduate Scholarship (D)
Co-Supervisors: Ivan Booth/Chris Radford

Ashlee Lillis
Biology

NSERC Canada Graduate Scholarship (M)
Supervisor: Paul Snelgrove

Jeff Loder
Political Science

Fellow of the School of Graduate Studies
The Scotiabank Bursaries for International Study
Supervisor: Osvaldo Croci

Neil Lucas
Computer Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Todd Wareham/Edward Brown

Don MacDonald
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Doreen Neville

Jillian MacDonald
Biology

NSERC Canada Graduate Scholarship (M)
Supervisor: Brian Staveley

Genesta MacInnis
Women's Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Sharon Roseman

Lynn Matte
Folklore

SSHRC - CGS Doctoral Scholarship

Yi Meng
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Benjamin Jeyasurya

David Molyneux
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Neil Bose

Justin Moores
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Brian Staveley

Terrence Mudiyanselage
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Fereidoon Shahidi

Janine Murphy
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Stephan Curtis


Ryan Murphy
Biology

NSERC Canada Graduate Scholarship (M)
Supervisor: Richard Rivkin

Semone Myrie
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Co-Supervisors: Janet Brunton/Robert Bertolo

Cen Nan
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Faisal Khan/Tariq Iqbal


Isheeta Nargis
Computer Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: David Pike/Wolfgang Banzhaf

Sarah Newstead
Anthropology
& Archaeology

ISER Master Fellowship
Supervisor: Peter Pope

Duyen Nguyen
Psychology

NLCAHR Master's Fellowship
Supervisor: Christine Arlett


Melanie Noel
Psychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Carole Peterson

Bruce Nolan
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Evelyn Osborne
Ethnomusicology

SSHRC Doctoral Fellowship
The Mary A. Griffiths Memorial Bursary Fund for Folklore Field Research (Graduate)
Supervisor: Beverley Diamond

Will Oxford
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
A. G. Hatcher Memorial Scholarship
ISER Master Fellowship
Co-Supervisors: Philip Branigan/
Marguerite MacKenzie

Derek Paauw
Anthropology & Archaeology

SSHRC - CGS Doctoral Scholarship
Supervisor: Michael Deal

Swomitra Palit
Physics & Physical
Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Anand Yethiraj

Amanda Park
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Maria Mathews

Matthew P. Parsons
Medicine

NSERC Canada Graduate Scholarship (D)
Supervisor: Michiru Hirasawa

Matthew S. Parson
Medicine

s NSERC Canada Graduate Scholarship (M)
Supervisor: Michael Grant

Rosemarie Patch
Folklore

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Gerald Pocius

Sharon Peach
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Benjamin Pentz
Anthropology
& Archaeology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Michael Deal

Mary Piercey
Ethnomusicology

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Beverley Diamond

Trudy Power
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Erica Pritchett
Human Kinetics & Recreation

Women's Association of Memorial University
Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: David Behm

Andrea Procter
Anthropologyr & Archaeology

SSHRC - CGS Doctoral Scholarship
Supervisor: David Natcher

Jianlong Qi
Computer Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jian Tang

Michelle Quinlan
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michiru Hirasawa

Sherri Rankin
Medicine

Medical School Essay Graduate Student Award
Supervisor: Karen Mearow

Heather Read
Folklore

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Diane Tye

Sylvia Reitmanova
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Women's Association of Memorial University of
Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Diana Gustafson

Tingting Ren
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Kristen Poduska

Edward Roberts
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: James Hiller

Jonas Roberts
Engineering & Applied Science

Special Scholarships for Students to Pursue Graduate
Studies Related to Resource Development
Supervisor: Stephen Bruneau

Maria Rodriguez
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Elizabeth Murphy

Doyle Rose
Computational Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Kaushik Nag/Valerie Booth

Sarah Russell
Music

Fellow of the School of Graduate Studies

Saleh Saleh
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Aziz Rahman

Jerry Scott
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Alissa Setliff
Psychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mary Courage

Pourya Shaker
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Dennis Peters

Paturi Shastri
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Brad de Young/Guoqi Han

Matt Sheedy
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Kim Parker

Robin da Silva
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Co-Supervisors: Margaret Brosnan/John Brosnan

Contessa Small
Folklore

The Maurice J. Burke Memorial Scholarship
The David Buchan Graduate Research Award in
Folklore

Melissa Smallwood
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies
The Schulich Scholarship for Entrepreneurship

Colleen Smith
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Julie Smith
Earth Sciences

The NOPAH Consulting Limited Bursaries
in Earth Sciences
Supervisor: Jeremy Hall

Peter Smith
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Slawinski

Tamara Smith
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
NSERC Postgraduate Scholarship (D)
Supervisor: Ross McGowan

James Stacey
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Helen Staveley
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Noreen Golfman


Jackie Stokes
Nursing

CIHR -Team in Interdisciplinary Research on Colorectal Cancer Studentship
Supervisor: Christine Way

Jeremy Strachan
Ethnomusicology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Co-Supervisors: Beverley Diamond/Kati Szego

Dwan Street
Anthropology & Archaeology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Rex Clark

Scott Strickland
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Jianmin Su
Computer Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jeff Parsons

Erin Swain
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
SSHRC - CGS Master's Scholarship
Co-Supervisors: Julie Brittain/Yvan Rose

Lindsay Swinarton
Anthropology
& Archaeology

The Archaeology Unit Scholarship
ISER Master Fellowship
Supervisor: Peter Whitridge

Pattaramon Tantichattanont
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Rangaswamy Seshadri/Seshu Adluri


Maria Thistle
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: David Schneider/Robert Gregory


Jennifer Thorburn
Linguistics

SSHRC Doctoral Fellowship
School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Becky Childs

Jennifer Thornhill
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Diana Gustafson

Huu Anh Tran
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Paris Georghiou

Laurie Twells
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Brendan Barrett

Emily Urquhart
Folklore

The Mary A. Griffiths Memorial Bursary Fund forFolklore Field Research (Graduate)
Supervisor: Gerald Pocius

Carolina Valverde
Earth Sciences

The NOPAH Consulting Limited Bursaries in Earth Sciences
Co-Supervisors: Aphrodite Indares/George Jenner

Roxana Vernescu
Psychology

Fellow of the School of Graduate Studies
NLCAHR Doctoral Fellowship
Supervisor: Mary Courage

Christa Vincent
Psychology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Malcolm Grant

Deatra Walsh
Sociology

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Peter Sinclair

Stephanie Walsh
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Mary Courage/Gerard Martin

Tianqi Wang
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Cheng Li/Mohamed Ahmed

Stacey Wareham
Psychology

NLCAHR Doctoral Fellowship
Supervisor: Christine Arlett

Annette Warren
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Nicole Winter Whittle
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Sheila Drover

Kati Wiens
Ethnomusicology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Beverley Diamond

Sabina Wilhelm
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Donald McKay/Anne Storey

Bradley Wolcott
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Bell

Guang Xu
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Barbara Burnaby

Xiande Yang
Mathematics & Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Yiqiang Zhou


Lu Yao J.
Physics & Physical Oceanography

Bruce & Helen H. French Graduate Scholarship in Physics
Supervisor: Luc Beaulieu

Jiajia Zhang
Mathematics & Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
The Atreya-Haritha Scholarship in Mathematics
Supervisor: Paul Peng

Qi Zhang
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Amgad Hussein

Ying Zhong
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: Fereidoon Shahidi

Ningzhang Zhou
Chemistry

NSERC Postgraduate Scholarship (D)
Supervisor: Yuming Zhao

Katrin Zipperlen
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Vernon Richardson

Share