Please Enter a Search Term

Graduate awards ceremony

Each May the School of Graduate Studies holds a Graduate Awards Ceremony. This ceremony is to honour the Fellows of the School of Graduate Studies and the recipients of other major scholarships and awards for the previous scholarship year.

This event recognizes not only the academic excellence shown by our award recipients, but also the generous donors who made these awards possible. It also provides the opportunity for the university community to personally congratulate the awards recipients.

The School of Graduate Studies would like to acknowledge the various sponsors and agencies whose generous donations have greatly enhanced graduate studies at Memorial University.

Graduate Awards Recipients
2006

Christina Adams
Women’s Studies

Fellow of the School of Graduate Studies

Karen Adams
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Lisa Adams
Nursing
The Margaret D. McLean Scholarship
Sara Adams
Engineering & Applied Science
Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Neil Bose/Tahir Husain/Kelly Hawboldt
Robyn Auld
Biology
NSERC Postgraduate Scholarship (M)
Co-Supervisors: Murray Colbo/Peggy Dixon
Mohamed Awad
Engineering & Applied Science
Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Yuri Muzychka/ Thormod Johansen/Mahmoud Haddara
Stuart Barnable
Anthropology
ISER Master Fellowship
Supervisor: Lisa Rankin
Neil Barrett
Computer Science
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Edward Brown

Catherine Barry

Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies
Adam Beardsworth
English Language & Literature
SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Bradley Clissold
George Blackwood

Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Evan Edinger

Kimberly Bonia
Medicine
The Barrowman Community Health Graduate Travel Award

Supervisor: Natalie Beausoleil

Monique Bourgeois
Sociology
SSHRC - CGS Master’s Scholarship
Co-Supervisors: Linda Cullum/Karen Stanbridge
Cynthia Boyd
Folklore
The Bowring/Harlow Scholarship

The Mary A. Griffiths Memorial Bursary Fund for Folklore Field Research (Graduate)

Marion Brown
Social Work
Nova Scotia Health Research Foundation (NSHRF) Student Research Award

Supervisor: Leslie Bella

Chris Buchanan
Earth Sciences
The Dennis R. Prince Memorial Scholarship

Co-Supervisors: Tom Calon/Elliott Burden

Victoria Burdett-Coutts
Biology
NSERC Postgraduate Scholarship (M)

Supervisor: Paul Snelgrove

Janet Burgess
Linguistics
SSHRC - CGS Master’s Scholarship

Supervisor: Carrie Dyck

Stacy Campbell
Environmental Science
Geological Association of Canada Postgraduate Scholarship in Environmental Science
Supervisor: Trevor Bell
Erin Carruthers

Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (D)
Co-Supervisors: Barbara Neis/David Schneider
Andre Cerqueira
Business Administration
The Faculty of Business Administration Jacinta Sheppard Fellowship
Roger Chafe

Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Doreen Neville

Justyna Ciszewska

Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Jared Clarke
Medicine
NSERC Postgraduate Scholarship (D)
Supervisor: Dale Corbett
Marsha Clarke

Aquaculture

Special Scholarships for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development

Supervisor: Christopher Parrish

George Colbert
Business Administration
The Jim Hood Memorial Scholarship
Margaret Connors

Pharmacy

Fellow of the School of Graduate Studies
The Maritime Awards Society of Canada (MASC) Maritime Studies Scholarship

Supervisor: Mohsen Daneshtalab

David Constantine

Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Jianxun Cui
Medicine
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Yagang Xie
Brian Dalton

Human Kinetics & Recreation

NLCAHR Master’s Fellowship

Supervisor: David Behm

Stephen Decker

Geography

Special Scholarships for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development

Supervisor: Alistair Bath

Corey d’Entremont

Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Cheryl Donovan-White

Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Mark Dooner
Business Administration
The P. J. Gardiner Award for Small Business and Entrepreneurship
James Drover
Psychology
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Russell Adams
Vincent Drover
Chemistry
NSERC Postgraduate Scholarship (M)
Supervisor: Christina Bottaro
Allan Dwyer
History
The Michael Harrington Research Prize in Newfoundland History

Supervisor: Sean Cadigan

Robert Dykstra

Anthropology

Women’s Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship

Supervisor: Wayne Fife

Aisha El-Sherbiny

Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Raymond Poirier

Craig Ennis

Business Administration

The P. J. Gardiner Award for Small Business and Entrepreneurship

Jay Fitzsimmons

Biology

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: David Innes

Adam Gobi

Engineering & Applied Science

Special Scholarships for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development

Co-Supervisors: Neil Bose/Ray Gosine

Monique Goguen-Campbell

Medicine

SSHRC Doctoral Fellowship

Supervisor: Michael Murray

Tammy Gosse

Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Raymond Poirier

Patricia Greene

Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Gary Greer
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Oleg Gubanov

Computational Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Serpil Kocabiyik

Clifford Guy
Medicine
Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Thomas Michalak

Beth Halfyard

Medicine

The Barrowman Community Health Graduate Travel Award

Co-Supervisors: Veerabhadra Gadag/Sam Ratnam

Sara Halwas

Anthropology

SSHRC - CGS Master’s Scholarship

Supervisor: Michael Deal

Stephanie Hancock

Psychology

NSERC Postgraduate Scholarship (D)

Supervisor: Virginia Grant

Gregory Harris

Political Science

SSHRC - CGS Master’s Scholarship

A. G. Hatcher Memorial Scholarship

Tara-Lynn Hillier

Business Administration

The W. F. Morneau Scholarship

Stephen Hinchey

Earth Sciences

NSERC Postgraduate Scholarship (M)
The Association of Professional Engineers and Geoscientists Past Presidents’ Geoscience Scholarship

Supervisor: Paul Sylvester

Deanne Hiscock

Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Rod Hobbs

Biology

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Garth Fletcher

Joanne Hodder

Human Kinetics & Recreation

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Scott MacKinnon

Calvin Hollett

History

SSHRC Doctoral Fellowship

Supervisor: James Hiller

Michael Holmes

Human Kinetics & Recreation

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Scott MacKinnon

Tara Hooper

Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Christopher Parrish

Murray Horne

Psychology

NSERC Postgraduate Scholarship (M)

Supervisor: Darlene Skinner

Monowar Hossain

Computer Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Miklos Bartha

Jared Howell
Mathematics & Statistics
Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Michael Nurse

Teal Hranka

Anthropology

SSHRC - CGS Master’s Scholarship

Supervisor: Peter Pope

Michael Jackman
Anthropology
SSHRC - CGS Master’s Scholarship
Supervisor: Robin Whitaker
Ahmad Jafari Mehrabadi

Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Radu Popescu

Nicholas Janes

Engineering & Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (M)

Co-Supervisors: Yuri Muzychka/Geoff Rideout

Luckshman Jayakody

Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award

Supervisor: Ratnajothi Hoover

Amanda Jernigan

English Language & Literature

SSHRC - CGS Master’s Scholarship

Supervisor: Bradley Clissold

Tami Jerome

Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Anita Jesso

Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Andrew Jones

Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Irena Jurakic

Anthropology

ISER Master Fellowship

Supervisor: Peter Whitridge

Jeff Keats

Business Administration

The Greg Campbell Memorial Business Scholarship

The Wood Gundy Scholarship for Graduate Business Students

Maureen Kearley

Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Mary Keefe

Education

Women’s Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship

Brian Kennedy

French & Spanish

SSHRC - CGS Master’s Scholarship

Supervisor: Virginia Harger-Grinling

Carla Kennedy

Earth Sciences

The NOPAH Consulting Limited Bursaries in Earth Sciences

Supervisor: Hugh Miller

Leslie Kennedy

Education

The Dr. Ethel M. Janes Memorial Scholarship in Education (Graduate)

Janelle Kenway

Business Administration

The P. J. Gardiner Award for Small Business and Entrepreneurship

Danielle Kielley

Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Jules Doré

Yuri Kinakin

Earth Sciences

Dr. Alfred K. Snelgrove Graduate Scholarship in Earth Sciences
The Ernst R. Deutsch Memorial Scholarship in Geophysics

Supervisor: Alison Leitch

Heather King

Folklore

The Dr. Anna C. Templeton Memorial Graduate Scholarship

Supervisor: Gerald Pocius

Natasha Kirby

Mathematics & Statistics

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
F. A. Aldrich Graduate Award

Supervisor: Andrew Foster

Andrea Kitta

Folklore

NLCAHR Doctoral Fellowship
The Mary A. Griffiths Memorial Bursary Fund for Folklore Field Research (Graduate)

Supervisor: Diane Goldstein

Judith Klassen

Ethnomusicology

The Scotiabank Bursaries for International Study

Supervisor: Beverley Diamond

Kanwal Kohli

Business Administration

Eaton Foundation Scholarship

Dwight Kuo

Computational Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Wolfgang Banzhaf

Justin Lake

Earth Sciences

Dr. Alfred K. Snelgrove Graduate Scholarship in Earth Sciences

Supervisor: Derek Wilton

Kris Langdon

Medicine

Heart and Stroke Foundation of Canada (Focus on Stroke) Doctoral Research Award

Supervisor: Dale Corbett

Jason Lee

Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Mohamed Ahmed

Grant Lethbridge

Earth Sciences

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship -1/ Petro-Canada
Special Scholarships for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Buchans Scholarship Fund of ASARCO Incorporated

Supervisor: Charles Hurich

Guangchun Li

Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Peter Pickup

Haiyan Li

Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: George Carayanniotis

Kavithaa Loganathan

Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Peter Pickup

Melanie Lovatt

Folklore

Fellow of the School of Graduate Studies

Supervisor: Peter Narváez

Phyllis Lovell

Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Genesta MacInnis

Women’s Studies

The Sally Davis Scholarship

Supervisor: Sharon Roseman

Wilma MacInnis

Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Chris Martin

Humanities

Fellow of the School of Graduate Studies

SSHRC - CGS Master’s Scholarship

Lynn Matte
Folklore
Fellow of the School of Graduate Studies
The Neil Murray Graduate Research Award in Folklore
Supervisor: Philip Hiscock
Kelly Maurice
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Ann McCann
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Sara Jodi McDavid
Folklore
The David Buchan Graduate Research Award in Folklore
Supervisor: Diane Tye
Brad Merner
Chemistry
NSERC Postgraduate Scholarship (D)
Supervisor: Graham Bodwell
Victoria Milway
Chemistry
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Laurence Thompson
Larisa Mironova
Mathematics & Statistics
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Serpil Kocabiyik
Valerie Mitchelmore
Social Work
Fellow of the School of Graduate Studies
Sarah Moore
Folklore
The David Buchan Graduate Research Award in Folklore
Connie Morrison
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Women’s Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Canadian Federation of University Women St. John’s 60th Anniversary Scholarship
School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Ursula Kelly
Anne Munier
Biology
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Luise Hermanutz
Michelle Murdoch
Women’s Studies
Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Diana Gustafson/Roberta Hammett
Kimberley Myrick
Business Administration
Fellow of the School of Graduate Studies
Patricia Nash
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Scott Neilsen
Anthropology
SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Lisa Rankin
Natalie Nichols
Biochemistry
The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Co-Supervisors: Janet Brunton/Robert Bertolo
Eric Nippard
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Elizabeth Murphy
Bruce Nolan
Education
The Dr. Austin J. Harte Memorial Scholarship
Jana Novotna
Linguistics
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Derek Nurse
Shannon Obradovich
Biology
A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: George Rose
William Oxford
Linguistics
SSHRC - CGS Master’s Scholarship
School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Co-Supervisors: Philip Branigan/Marguerite Mackenzie
Lesley Parrott
Business Administration
The Fry Family Foundation Graduate Leadership Scholarship
Rosemarie Patch
Folklore
SSHRC - CGS Master’s Scholarship
The Scotiabank Bursaries for International Study
Supervisor: Gerald Pocius
Ronald Paul
Business Administration
Fellow of the School of Graduate Studies
Mary Piercey
Ethnomusicology
The Very Reverend Edward and Marjorie Rusted Harlow Travel Award
Supervisor: Beverley Diamond
Daryl Pinksen
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Emily Porth
Anthropology
School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Co-Supervisors: Wayne Fife/Sharon Roseman
Lesley Powell
Business Administration
The Rolf G. Hattenhauer Scholarship Fund
Sharyn Power-Piercey
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Colin Preston
History
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Sean Cadigan
Sherri Rankin
Medicine
NSERC Canada Graduate Scholarship (D)
Supervisor: Karen Mearow
Anuradha Rao
Biology
Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Evan Edinger/Philip Hookey
Heather Read
Folklore
Canadian Federation of University Women St. John’s 60th Anniversary Scholarship
Supervisor: Diane Tye
Colin Reid
Mathematics & Statistics
Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (M)
Supervisor: Nabil Shalaby
Sylvia Reitmanova
Medicine
Dr. Jorge Segovia Scholarship in Health Services Research
Supervisor: Diana Gustafson
Jamie Reschny
Geography
ISER Master Fellowship
Supervisor: Keith Storey
Nancie Rideout
History
Women’s Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Iain Bruce
Amber Ridington
Folklore
SSHRC - CGS Doctoral Scholarship
Julia Robinson
Biology
NSERC Canada Graduate Scholarship (M)
Supervisor: Luise Hermanutz
Sandra Rogers
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Sarah Ross
Biology
NSERC Postgraduate Scholarship (M)
Co-Supervisors: Ian Fleming/Bob Gregory
Conor Ryan
Social Work
Fellow of the School of Graduate Studies
Vanessa Sage
Anthropology
SSHRC - CGS Master’s Scholarship
Supervisor: Wayne Fife
Saleh Saleh
Engineering & Applied Science
NSERC Postgraduate Scholarship (D)
Supervisor: Aziz Rahman
Reza Shahidi
Engineering & Applied Science
NSERC Postgraduate Scholarship (D)
Supervisor: Cecilia Moloney
Tara Simmonds
Folklore
Fellow of the School of Graduate Studies
SSHRC - CGS Doctoral Scholarship
Supervisor: Diane Goldstein
Jason Simms
Business Administration
The P. J. Gardiner Award for Small Business and Entrepreneurship
Kate Skipton
History
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Edita Bosák
Contessa Small
Folklore
The Mary A. Griffiths Memorial Bursary Fund for Folklore Field Research (Graduate)
Catherine Smallwood
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mildred Cahill
Erica Smith
Biology
NSERC Postgraduate Scholarship (M)
Co-Supervisors: Murray Colbo/David Cote
Tara Snelgrove
Medicine
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Proton Rahman
Gerald Snow
Engineering & Applied Science
Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: John Shirokoff/John Molgaard
Greg Sparkes
Earth Sciences
Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Greg Dunning/Sean O’Brien
Petra Spielvogel
Music
The Edgar Raymond Martin Memorial Scholarship in Music
Janet Squires
Nursing
Fellow of the School of Graduate Studies
The Margaret D. McLean Scholarship
Co-Supervisors: Donna Moralejo/Sandra LeFort
Dominique St. Hilaire-Gravel
Geography
NSERC Postgraduate Scholarship (M)
Supervisor: Trevor Bell
Abigail Steel
Engineering & Applied Science
NSERC Canada Graduate Scholarship (D)
Supervisor: Kelly Hawboldt
Jonathan Stevenson
Engineering & Applied Science
NSERC Canada Graduate Scholarship (D)
Supervisor: Siu O’Young
Karen Street
Nursing
Fellow of the School of Graduate Studies
Lindsay Swinarton
Anthropology
SSHRC - CGS Master’s Scholarship
Supervisor: Peter Whitridge
Julia Temple
Sociology
SSHRC - CGS Doctoral Scholarship
Co-Supervisors: Barbara Neis/Linda Cullum
Katherine Temple
Medicine
SSHRC - CGS Master’s Scholarship
Supervisor: Barbara Roebothan
Leanne Thorne
Medicine
NSERC Canada Graduate Scholarship (M)
Supervisor: Laura Gillespie
Sean Tobin
Social Work
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ken Barter
Huu Anh Tran
Chemistry
A. G. Hatcher Memorial Scholarship
The J. Beryl Truscott Graduate Scholarship
Supervisor: Paris Georghiou
Budd Tucker
Medicine
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Karen Mearow
Marina Tvalavadze
Mathematics & Statistics
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Yuri Bahturin
Teymuraz Tvalavadze
Mathematics & Statistics
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Yuri Bahturin
Sanjeev Vasisht
Engineering & Applied Science
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Shirokoff
Kristin Harris Walsh
Folklore
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Diane Tye
Emily Webb
Anthropology
SSHRC - CGS Master’s Scholarship
Supervisor: Sonja Jerkic
Tracy Weir
Medicine
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Barbara Roebothan
Patricia Wells
Anthropology
SSHRC - CGS Doctoral Scholarship
Supervisor: Priscilla Renouf
Enoka Wijekoon
Biochemistry
The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Co-Supervisors: Margaret Brosnan/John Brosnan
Ashley Willcott
Engineering & Applied Science
Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Faisal Khan/Thormod Johansen
Matthew Windle
Biology
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: George Rose
Victoria Windle
Medicine
Heart and Stroke Foundation of Canada (Focus on Stroke) Doctoral Research Award
Supervisor: Dale Corbett
Bradley Wolcott
Religious Studies
SSHRC - CGS Master’s Scholarship
Supervisor: David Bell
Janine Woodrow
Medicine
CIHR Clinical Research Initiative – Doctoral Research Award
Supervisor: Chris Kovacs
Jodi Wright
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Ayako Yoshimura
Folklore
The Bowring/Harlow Scholarship
Supervisor: Gerald Pocius
Bing Yu
Education
Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Henry Schulz/Tim Seifert
Fang Zhang
Mathematics & Statistics
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Xiaoqiang Zhao
Ying (Joy) Zhong
Biochemistry
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Fereidoon Shahidi
Yubo Zou
Mathematics & Statistics
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Pike


Share