Please Enter a Search Term

Graduate awards ceremony

Each May the School of Graduate Studies holds a Graduate Awards Ceremony. This ceremony is to honour the Fellows of the School of Graduate Studies and the recipients of other major scholarships and awards for the previous scholarship year.

This event recognizes not only the academic excellence shown by our award recipients, but also the generous donors who made these awards possible. It also provides the opportunity for the university community to personally congratulate the awards recipients.

The School of Graduate Studies would like to acknowledge the various sponsors and agencies whose generous donations have greatly enhanced graduate studies at Memorial University.

Graduate Awards Recipients
2005

Mahmoud Abu-Kharma
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Paddi Reddy

Qasem Al-Mdallal
Mathematics & Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Serpil Kocabiyik

Rachel Alwala
Business Administration

The Wood Gundy Scholarship for Graduate Business Students

Zohreh Amoozgar
Pharmacy

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mohsen Daneshtalab

Catharyn Andersen
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Julie Brittain

Mark Anderson
English Language & Literature

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Noreen Golfman

Jeremy Andrews
Business Administration

The W. F. Morneau Scholarship

Jonathan Anstey
Engineering & Applied Science

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship -1/ INSTRUMAR Limited
Supervisor: Dennis Peters

Harold Beatty
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Momotaz Begum
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Raymond Gosine/George Mann

Randy Billard
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Brian Veitch/Wayne Raman-Nair

Debmalya Biswas
Computer Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Krishnamurthy Vidyasankar

George Blackwood
Environmental Science

Geological Association of Canada Postgraduate Scholarship in Environmental Science
Supervisor: Evan Edinger

David Bonnell
Engineering & Applied Science

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship -1/ INSTRUMAR Limited
Co-Supervisors: Dennis Peters/Cheng Li

 

Christopher Bowman
Music

Fellow of the School of Graduate Studies

Jason Breen
Philosophy

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Suma Rajiva

Natalie Brewster
Anthropology

SSHRC - CGS Master’s Scholarship
Supervisor: Lisa Rankin

Catherine Bride
Education

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Ursula Kelly

Ian Brodie
Folklore

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Peter Narvaez

Kerri Buckle
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christopher Kovacs

Andrea Burgess
Mathematics & Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
The Atreya-Haritha Scholarship in Mathematics
Supervisor: David Pike

 

Janet Burgess
Linguistics

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Carrie Dyck

Peter Burt
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Casey Butt
Engineering & Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (D)
Supervisor: M. Azizur Rahman

Yuyang Cai
Education

Canadian College of Teachers Scholarship
Supervisor: Barbara Burnaby

Roger Chafe
Medicine

The Dr. Jorge Segovia Scholarship in Health Services Research
Co-Supervisors: Doreen Neville/Thomas Rathwell

Keith Chaulk
Cognitive & Behavioural Ecology

Nasivvik (Laval University ACADRE Centre) PhD Award
Co-Supervisors: George Robertson/ William Montevecchi

Rhonda Chaytor
Computer Science

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Canada Graduate Scholarship (M)
Co-Supervisors: Gerard Farrell/Todd Wareham

Kiat-Choong Chen
Computer Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Krishnamurthy Vidyasankar/Cao An Wang

Md. Shakhawat Chowdhury
Engineering & Applied Science

Women’s Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Tahir Husain

Dominique Clément
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Gregory Kealey/Christopher English

Robert Collett
Engineering & Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (M)
Supervisor: John Quaicoe

Paul Collins
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Lewis Fischer

Dale Conroy
Environmental Science

The Maritime Awards Society of Canada (MASC) Maritime Studies Scholarship
Supervisor: Norm Catto

Morris Cooze
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Louise Copeman
Biology

NSERC Canada Graduate Scholarship (D)
Co-Supervisors: Christopher Parrish/Paul Snelgrove

Marion Cornish
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award

Supervisor: Sukhinder Kaur

Robin da Silva
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Co-Supervisors: John Brosnan/Margaret Brosnan

Stephanie Dalton
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Robert Crocker

Robert Davison
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Lewis Fischer

Stephen Dicks
Education

The Dr. Austin J. Harte Memorial Scholarship

Christine Doody
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

James Drover
Psychology

NLCAHR Doctoral Fellowship
Supervisor: Russell Adams

Anas El-Aneed
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: Joseph Banoub

Sharon Evans
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Gregory Farrell
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Robin Fitzgerald
Economics

The Scotiabank Bursaries for International Study
Supervisor: Douglas May

Sylvie Fortier
Human Kinetics & Recreation

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Scott MacKinnon

Prathapasinghe Gamika
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: John Brosnan

 

Erin Gillis
Earth Sciences

The NOPAH Consulting Limited Bursaries in Earth Sciences
Co-Supervisors: Tom Calon/Elliott Burden

Charitha Goonasekara
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: David Heeley

Jillian Gould
Folklore

The David Buchan Graduate Research Award in Folklore
Supervisor: Gerald Pocius

David Green
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Eric Gill

Norma Hall
History

SSHRC - CGS Doctoral Scholarship
Co-Supervisors: Sean Cadigan/Andy den Otter

Ron Hanlon
History

The Labour/Le Travail Internship Fund
Supervisor: Lewis Fischer

Tariqul Hasan
Mathematics & Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Brajendra Sutradhar

Michael Hayley
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Co-Supervisors: John Robinson/Philip Davis

Darrell Hayward
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Kiersten Hill
Folklore

SSHRC - CGS Master’s Scholarship
Supervisor: Beverley Diamond

Shelly Hobbs
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Peter Hart

Lisa Hoffe
Women’s Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Marilyn Porter

Chris Hogan

Special Scholarships for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: Alistair Bath

Calvin Hollett
History

The Michael Harrington Research Prize in Newfoundland History

Pauline Hollett
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Sandra Clarke

Sheldon Huelin
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Henry Longerich/Derek Wilton

Frank Humber
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Krista Hynes
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Luckshman Jayakody
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: Ratnajothi Hoover

 

Kanta
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: Sukhinder Kaur

Anne Kearney
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Murray

Jeff Keats
Business Administration

The Peter Gardiner Award for International Study

Judy Kennedy
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Gerard Kenny
Business Administration

Eaton Foundation Scholarship
The Rolf G. Hattenhauer Scholarship Fund

Md. Jahangir Khan
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Tariq Iqbal

Karlie King
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jennifer Porter

Judith Klassen
Folklore

SSHRC - CGS Doctoral Scholarship

Kurt Korneski
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Gregory Kealey/Andy den Otter

Sharon Koubi
Computer Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Wolfgang Banzhaf

Dianne Labonté
History

Women’s Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Peter Hart

Terry LaVallee
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Adam Lawrence
English Language & Literature

SSHRC - CGS Doctoral Scholarship
Supervisor: Noreen Golfman

Dawn Layden
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Benjamin Jeyasurya

Julie LeBlanc
Folklore

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Philip Hiscock

Jason Lee
Engineering & Applied Science

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship -1/ Aliant Telecom
Supervisor: Mohamed Ahmed

 

Wanda Legge
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Keith Lewis
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
The Leslie Tuck-Avian Ecology Award
Supervisor: William Montevecchi

Chandrika Liyanapathirana
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Fereidoon Shahidi

Gail Lush
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Linda Kealey/James Hiller

Jonathan MacInnis
Music

Fellow of the School of Graduate Studies

Heather MacLeod-Leslie
Anthropology

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Michael Deal

James March
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Glynn Martin
Medicine

CIHR - CGS Master’s Award
Supervisor: Guang Sun

Lynn Matte
Folklore

The Mary A. Griffiths Memorial Bursary Fund for Folklore Field Research (Graduate)
The Neil Murray Graduate Research Award in Folklore
Supervisor: Philip Hiscock

Beth Mayo
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Marilyn Beaton/Alice Gaudine

Erin Mayo
Medicine

The Barrowman Community Health Graduate Travel Award
Supervisor: Maria Mathews

Stephen Mayor
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (M)
Co-Supervisors: David Schneider/James Schaefer

Ann McCarthy
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Jodi McDavid
Folklore

The Mary A. Griffiths Memorial Bursary Fund for Folklore Field Research (Graduate)
Supervisor: Diane Goldstein

Mark McLaughlin
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Sean Cadigan

Steven Meade
Earth Sciences

Buchans Scholarship Fund of ASARCO Incorporated
Special Scholarships for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: Tom Calon

William Miles
History

The Scotiabank Bursaries for International Study
Co-Supervisors: Lewis Fischer/Olaf Janzen

Aaron Miller
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: James Tuck

Victoria Milway
Chemistry

NSERC Postgraduate Scholarship (D)
Supervisor: Laurence Thompson

Homam Miraliakbari
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Fereidoon Shahidi

Marcelo Miranda
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: David Innes/Raymond Thompson

Sarah Moore
Folklore

The Mary A. Griffiths Memorial Bursary Fund for Folklore Field Research (Graduate)
Supervisor: Philip Hiscock

Michelle Murdoch
Women’s Studies

The Sally Davis Scholarship
Supervisor: Diana Gustafson

Mary Murphy
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Roberta Buchanan

Anne Murray
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Dibbon

Kim Myrick
Business Administration

The Faculty of Business Administration Jacinta Sheppard Fellowship

Muddasir Nazir
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Faisal Khan/Tahir Husain

Scott Neilsen
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
ISER Master’s Fellowship
Supervisor: Lisa Rankin

Eileen Noel
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Melanie Noel
Psychology

CIHR - CGS Master’s Award
NLCAHR Master’s Fellowship
Supervisor: Carole Peterson

Deneice Noftall
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Aaron O’Brien
Philosophy

Fellow of the School of Graduate Studies
Women’s Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Peter Trnka

Kelly O’Brien-MacDonald
Aquaculture

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joe Brown

Sharon Oldford
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Sheila Drover

Martin Ordonez
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Tariq Iqbal/John Quaicoe

Matthew Parsons
Medicine

NSERC Canada Graduate Scholarship (M)
Co-Supervisors: Gilbert Kirouac/Michiru Hirasawa

Scott Pelley
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Mark Penney
Anthropology

ISER Master’s Fellowship
Supervisor: Peter Whitridge

Chris Piercey
Business Administration

The Gar Pynn Scholarship in Business

Mutema Pittman
Engineering & Applied Science

NSERC Canada Graduate Scholarship (M)
Supervisor: Eric Gill

Michelle Ploughman
Medicine

Heart and Stroke Foundation of Canada Doctoral Research Award
Supervisor: Dale Corbett

June Pollett
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Karen Parsons/Alice Gaudine

Anna Powell
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Tracey Powell
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Elizabeth Murphy

Jonathan Power
Human Kinetics & Recreation

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Matthew White/Stephen Cheung

Colin Preston
History

The Michael Harrington Research Prize in Newfoundland History
Supervisor: Sean Cadigan

Ravi Pula
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Faisal Khan/Brian Veitch

Nathan Pyle
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: William Kennedy/Clar Doyle

Pedro Quijon
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Paul Snelgrove

Anuradha Rao
Biology

The Leslie Tuck-Avian Ecology Award
Co-Supervisors: Evan Edinger/Philip Hookey

Nicholas Record
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
The Gordon Mertz Memorial Fellowship in Physical Oceanography
Supervisor: Brad de Young

Colin Reid
Mathematics & Statistics

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Nabil Shalaby

Sylvia Reitmanova
Medicine

NLCAHR Master’s Fellowship
Supervisor: Diana Gustafson

Jamie Reschny
Geography

SSHRC - CGS Master’s Scholarship
Supervisor: Keith Storey

Clark Richards
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Brad de Young

Nicole Richoux
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Raymond Thompson/Don Deibel

Amber Ridington
Folklore

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship

Andrew Rolfson
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Robert Sweeny

Sarah Rose
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Vit Bubenik

Kelly Roubo
Folklore

The David Buchan Graduate Research Award in Folklore
Supervisor: Diane Goldstein

Simona Sanvito
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Edward Miller

Jennifer Schneider
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Rita Anderson

Michelle Shallow
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Tara Simmonds
Folklore

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Diane Goldstein

Baxter Smith
Engineering & Applied Science

Special Scholarships for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: Raymond Gosine

Peter Smith
Earth Sciences

Special Scholarships for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: Michael Slawinski

Tara Smith
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Erna Snelgrove-Clarke
Nursing

The Margaret D. McLean Scholarship

Kate Souders
Earth Sciences

Women’s Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Paul Sylvester

Amanda Squires
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Carrie Dyck

Ian Sutherland
Music

Fellow of the School of Graduate Studies

Michael Sutton
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Lisa Taylor
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Rocky Taylor
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Brian Veitch/Neil Bose/Bruce Colbourne

Kathy Taylor Rogers
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Tanya Tettelaar
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Myers

Jennifer Thorburn
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
SSHRC - CGS Master’s Scholarship
Co-Supervisors: Marguerite MacKenzie/Barbara Burnaby

Ian Timmins
Engineering & Applied Science

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship - 2/ Provincial Aerospace Ltd.
Supervisor: Siu O’Young

Cristina Tollefsen
Physics & Physical Oceanography

The LGL Limited Scholarship in Marine Science
Supervisor: Leonard Zedel

Budd Tucker
Medicine

NSERC Canada Graduate Scholarship (D)
Supervisor: Karen Mearow

Janice Tulk
Folklore

SSHRC - CGS Doctoral Scholarship

Kellie Walsh
Music

Fellow of the School of Graduate Studies

Lori Warford-Woolgar
Biochemistry

NSERC Postgraduate Scholarship (D)
Supervisor: John Brosnan

Brent Way
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Tracy Weir
Medicine

F. A. Aldrich Graduate Award
Sceptre Investment Counsel Limited Bursary
Supervisor: Barbara Roebothan

Jennifer Wells
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Iakov Afanassiev

Michael Wheeler
Earth Sciences

The NOPAH Consulting Limited Bursaries in Earth Sciences
Co-Supervisors: Hugh Miller/Joseph Hodych

Megan Whitehead
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Joe Brown/David Schneider

Trudy Whittle-Upshall
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Jennifer Wicks
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Elizabeth Yeoman

Ashley Willcott
Engineering & Applied Science

NSERC Canada Graduate Scholarship (M)

Co-Supervisors: Faisal Khan/Thormod Johansen

Li Yuan
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Elizabeth Yeoman


Share