Graduate awards ceremony

Each May the School of Graduate Studies holds a Graduate Awards Ceremony. This ceremony is to honour the Fellows of the School of Graduate Studies and the recipients of other major scholarships and awards for the previous scholarship year.

This event recognizes not only the academic excellence shown by our award recipients, but also the generous donors who made these awards possible. It also provides the opportunity for the university community to personally congratulate the awards recipients.

The School of Graduate Studies would like to acknowledge the various sponsors and agencies whose generous donations have greatly enhanced graduate studies at Memorial University.

Graduate Awards Recipients
2004

Md. Rabiul Alam
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Arisi Swamidas/Katna Munaswamy

Minnie-Anne Alcock
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Qasem Al-Mdallal
Mathematics & Statistics

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Serpil Kocabiyik

Jill Allison
Anthropology

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Robin Whitaker

Leah Anderson
Philosophy

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Thompson

Jonathan Anuik
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Andy den Otter

Atiq Awan
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ramachandran Venkatesan

Krista Baker
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Richard Haedrich

Krista Baker
Political Science

SSHRC - CGS Master's Scholarship

Wasimul Bari
Mathematics & Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Brajendra Sutradhar

Joanna Barnard
Business Administration

The Faculty of Business Administration Jacinta Sheppard Fellowship

Gordon Barnes
Business Administration

The Schulich Scholarship for Entrepreneurship

Andrea Bartlett
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Harold Beatty
Business Administration

The Gar Pynn Scholarship in Business

Jeff Biernaskie
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Dale Corbett

Jennifer Blakey
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ursula Kelly

Marina Blokhina
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Iakov Afanassiev

Matthew Boeckner
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jean Finney-Crawley

Jennifer Bose
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Michael Staveley

Marek Bromberek
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Maynard Clouter

Brendan Brothers
Engineering & Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Co-Supervisors: Raymond Gosine/George Mann

Joy Brown
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Andrea Burgess
Mathematics & Statistics

NSERC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: David Pike

Rhonda Burke
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Kennedy

Christopher Butt
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Yagang Xie/Proton Rahman

William Butt
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Duane Button
Human Kinetics & Recreation

Fellow of the School of Graduate Studies

Maureen Cameron
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Anne Storey

Jennifer Campbell
Anthropology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Lisa Rankin

Diana Cardoso
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Brad de Young/Joseph Wroblewski

Patrick Carroll
Folklore

Women's Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Gerald Pocius

Geraldine Cashin
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Sandra Small

Md. Shakhawat Chowdhury
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Tahir Husain/Brian Veitch/Rehan Sadiq/Neil Bose

Ginette Clarke
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Nick Collingwood
Business Administration

The Wood Gundy Scholarship for Graduate Business Students

Gerard Collins
English Language & Literature

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Noreen Golfman

Mark Coulson Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Steven Carr

Mélanie Cousineau
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Moire Wadleigh

Amanda Crompton
Anthropology

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Peter Pope

Robert Davison
History

The Bowring/Harlow Scholarship
Supervisor: Lewis Fischer

Mieke deGelder
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Sharon Roseman

Elizabeth Dubeau
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Vicki Earle
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Shirley Solberg/Karen Parsons

Said El-Lababidy
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Neil Bose

Denise English
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Shirley Solberg/Lorna Bennett

Holly Etchegary
Psychology

NLCAHR Doctoral Fellowship
Supervisor: Michael Murray

Robert Evans
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Garth Fletcher

Cherie-Lee Fietsch
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Murray Colbo

Robin Fitzgerald
Economics

Fellow of the School of Graduate Studies
SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Douglas May

Michael Fleming
Sociology

SSHRC Doctoral Fellowship
Co-Supervisors: Robert Hill/Peter Sinclair

Peter Fortna
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Andy den Otter

Mandy Furney
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jennifer Porter

Heather Gillett
Folklore

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Diane Tye

Mark Gillingham
Business Administration

P. J. Gardiner Award for Small Business and Entrepreneurship

David Goodyear
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Morrow

Jillian Gould
Folklore

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Gerald Pocius

Adam Green
Medicine

CIHR/CNIB Doctoral Research Award
Co-Supervisors: Robert Gendron/Hélène Paradis

David Green
Engineering & Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
The Maritime Awards Society of Canada (MASC) Maritime Studies Scholarship
Supervisor: Eric Gill

Jaime Griffis
Anthropology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Co-Supervisors: Wayne Fife/Mark Tate

Nadine Griffiths
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Brenda Grzetic
Medicine

NLCAHR Doctoral Fellowship
Supervisor: Natalie Beausoleil

Kristin Harris
Folklore

ISER Doctoral Fellowship
Supervisor: Diane Tye

Michael Hayley
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Heeley

Alison Haynes
Human Kinetics & Recreation

NLCAHR Master's Fellowship
Supervisor: David Behm

Honna Hodder
Sociology

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Co-Supervisors: Barbara Neis/Peter Sinclair

Lisa Hoffe
Women's Studies

CIDA Award
Supervisor: Marilyn Porter

Lori Hogan
Engineering & Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Co-Supervisors: Raymond Gosine/George Mann

Andrew House
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Howard Heys

Weimin Huang
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Eric Gill/John Walsh

Michelle Huminiki
Earth Sciences

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Dr. Alfred K. Snelgrove Graduate Scholarship in Earth Sciences
Supervisor: Paul Sylvester

Charles Humphrey
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Co-Supervisors: Neil Bose/Charles Randell

Md. Rajibul Huq
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Raymond Gosine/George Mann

Angela Hyde
Medicine

CIHR/CGCF/CGDN/IG Walter and Jessie Boyd & Charles Scriver MD/PhD Studentship Award
Supervisor: Banfield Younghusband

Harikrishnan Indermohan
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Rangaswamy Seshadri

Mohammed Islam
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Pengfei Liu/Brian Veitch

Matthew Janes
French & Spanish

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Tony Chadwick

Yan Jiao
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Joseph Wroblewski/Yong Chen

Boaz Kaunda-Arara
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: George Rose

Anne Kearney
Medicine

Women's Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Michael Murray

Sherri Lynn Keating
Linguistics

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Yvan Rose

Ahmad Khan
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Fereidoon Shahidi/Christopher Parrish

Brian Kidney
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Howard Heys/Theodore Norvell

Shaun Killen
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Joe Brown

Mikhail Kotchetov
Mathematics & Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Yuri Bahturin

James Kramer
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Brian Staveley

Anne Lafferty
Folklore

ISER Doctoral Fellowship
The David Buchan Graduate Research Award in Folklore
The Maurice J. Burke Memorial Scholarship
Supervisor: Diane Tye

Blue Lake
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ken Kao

Ben Laurel
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joe Brown

Karl Lawrence
Computational Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Serpil Kocabiyik

Dawn Layden
Engineering & Applied Science

NSERC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Benjamin Jeyasurya

Jennifer Lee
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Vanessa Lee
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Moire Wadleigh

Allison Leonard
Medicine

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Bruce Van Vliet

Natalie Lippa
Earth Sciences

Special Scholarship for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: John Gale

Gustavo Ludueña
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mark Tate

Stacey Mansfield
Earth Sciences

Buchans Scholarship Fund of ASARCO Incorporated
Co-Supervisors: Jeremy Hall/Ali Aksu

Lester Marshall
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Tim Seifert

Rosemarie Mason
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Grant

Jodi McDavid
Folklore

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Diane Goldstein

William Miles
History

The Bowring/Harlow Scholarship
Co-Supervisors: Lewis Fischer/Olaf Janzen

Victoria Milway
Chemistry

J. Beryl Truscott Graduate Scholarship
Supervisor: Laurence Thompson

Susan Moore
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Patrick Parfrey

Justin Moores
Biology

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship - 2/ Merck Frosst Canada & Co
Supervisor: Brian Staveley

Josiah Mullins
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Patricia Mulrooney
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Thomas Michalak

Dufferin Murray
Folklore

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Philip Hiscock

Yassir Nawaz
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Paul Gillard/Ramachandran Venkatesan

Caoimhe Ní Shúilleabháin
Folklore

Women's Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Martin Lovelace

Erin Noel
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Sharon Roseman/Wayne Fife

Charlene Noseworthy
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Chris Kovacs

Shannon Obradovich
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: George Rose

Jacqueline O'Driscoll
Earth Sciences

Special Scholarship for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
NOPAH Consulting Limited Bursaries in Earth Sciences
Supervisor: Derek Wilton

Joanne O'Neill
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Shute

Kakoli Parai
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Reza Tabrizchi

Rosana Paredes
Biology

Women's Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Ian Jones

Carolyn Parsons
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Co-Supervisors: Peggy Dixon/Murray Colbo

Helen Patey
English Language & Literature

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Bernice Schrank

Tram Pham
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Vernon Richardson

Theresa Pittman
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Kevin Power
Human Kinetics & Recreation

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Behm

Raymond Pretty
Engineering & Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Co-Supervisors: Raymond Gosine/George Mann

Sherri Rankin
Medicine

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Karen Mearow

Anuradha Rao
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Co-Supervisors: Evan Edinger/Philip Hookey

Mohammad Rashid
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Amgad Hussein

Brian Redekopp
Philosophy

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Richard Matthews/James Bradley

Clark Richards
Physics & Physical Oceanography

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Brad de Young

Kerri Riggs
Earth Sciences

NOPAH Consulting Limited Bursaries in Earth Sciences
Supervisor: Derek Wilton

Martha Robertson
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Joe Brown/David Scruton

Marie-Julie Roux
Environmental Science

Geological Association of Canada Postgraduate Scholarship in Environmental Science
Supervisor: Moire Wadleigh

Guilherme Rupp
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Raymond Thompson/Jay Parsons

Shauna Russell
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Gail Seipp
Business Administration

The Rolf G. Hattenhauer Scholarship Fund

Reza Shahidi
Engineering & Applied Science

F. A. Aldrich Graduate Award
Supervisor: Cecilia Moloney

Sarah Sharpe
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Murray

Mackenzie Sheridan
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Jon Lien/Atef Mansour

Tara Simmonds
Folklore

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Diane Goldstein

Baxter Smith
Engineering & Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Raymond Gosine

Trudy Smith
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Amanda Squires
Linguistics

SSHRC - CGS Master's Scholarship
Supervisor: Carrie Dyck

Heather Squires
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Iain Stenhouse
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: William Montevecchi/Grant Gilchrist

Catherine Stevens
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Donald Deibel

Paul Stuckey
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ian Jordaan

Robin Swain
Mathematics & Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Rothermere Fellowship
Supervisor: Andrew Foster

Angela Tate
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Johannes Molgaard/Raymond Gosine

Rocky Taylor
Engineering & Applied Science

NSERC - CGS Master's Scholarship
Co-Supervisors: Brian Veitch/Neil Bose/Bruce Colbourne

Maria Thistle
Cognitive & Behavioural Ecology

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: David Schneider

Darlene Tilley
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Cristina Tollefsen
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Link Foundation Ocean Engineering & Instrumentation Fellowship
Supervisor: Leonard Zedel

Catherine Trask
Business Administration

The W. F. Morneau Scholarship

Janice Tulk
Folklore

The David Buchan Graduate Research Award in Folklore
The Mary A. Griffiths Memorial Bursary Fund for Folklore Field Research (Graduate)
Supervisor: Beverley Diamond

Gunita Wadhwa
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Bruce Mann/Henry Schulz

John Walsh
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Stephanie Walsh
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Co-Supervisors: Gerard Martin/Darlene Skinner

Jinguo Wang
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Thomas Michalak

Lin Wang
Mathematics & Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Xingfu Zou

Zheyu Wang
Pharmacy

School of Pharmacy Millennium Graduate Fellowship
Co-Supervisors: Hu Liu/Lili Wang

Annette Warren
Education

The Dr. Austin J. Harte Memorial Scholarship

Jessica Webb
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Judith Wells
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christine Way

Chad Wheaton
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Slawinski

Nicole White
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Desmond Robb

Rosalie Wilson
Engineering & Applied Science

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship -1 / G. J. Cahill & Company Ltd
Supervisor: Siu O'Young

Paul Winger
Cognitive & Behavioural Ecology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joe Brown

Janine Woodrow
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Chris Kovacs

WenLong Wu
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Guy Quirion


Contact

School of Graduate Studies

230 Elizabeth Ave

St. John's, NL A1B 3X9 CANADA

Tel: (709) 864-2530

Fax: (709) 864-2552

becomestudent@mun.ca