Graduate awards ceremony

Each May the School of Graduate Studies holds a Graduate Awards Ceremony. This ceremony is to honour the Fellows of the School of Graduate Studies and the recipients of other major scholarships and awards for the previous scholarship year.

This event recognizes not only the academic excellence shown by our award recipients, but also the generous donors who made these awards possible. It also provides the opportunity for the university community to personally congratulate the awards recipients.

The School of Graduate Studies would like to acknowledge the various sponsors and agencies whose generous donations have greatly enhanced graduate studies at Memorial University.

Graduate Awards Recipients
2003

Patrick Abgrall
Biopsychology

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Jon Lien

Iyad Abu-Ajamieh
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mark Whitmore

Abdel-Rahman Abu-Labdeh
Physics & Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Whitehead

Sonja Allen
German & Russian

The Senator Gerald R. Ottenheimer Language Scholarship
The Scotiabank Bursaries for International Study
Supervisor: Ursula Sampath

Jill Allison
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Robin Whitaker

Catharyn Andersen
Linguistics

ISER Research Grant
Supervisor: Julie Brittain

Leah Anderson
Philosophy

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: David Thompson

Parvin Khalda Ansari
Philosophy

NLCAHR Master Fellowship
Supervisor: Natalie Beausoleil

Carolyn Anstey-Moore
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Muhammad Ashram
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Paris Georghiou

Alireza Azizian
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Radu Popescu

David Baird
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Noreen Golfman

Emerance Baker
Women’s Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Women’s Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Co-Supervisors: Natalie Beausoleil / Bonita Lawrence

Jeff Biernaskie
Philosophy

CIHR Doctoral Research Award
Supervisor: Dale Corbett

Lee Birn
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Ryan Phillips / K. D. Eigenbrod

Pradeep Bobby
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
The Maritime Awards Society of Canada (MASC) Maritime Studies Scholarship
Supervisor: Eric Gill

John Bodner
Folklore

David Buchan Graduate Research Award in Folklore
Supervisor: Diane Goldstein

Ian Brockie
English Language & Literature

ISER Research Grant
Supervisor: William Barker

Brendan Brothers
Engineering & Applied Science

Atlantic Accord Career Development Award
Co-Supervisors: Raymond Gosine / George Mann

Anne Burke
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Elizabeth Strong

Frank Burke
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies

Jane Burns
Folklore

Women’s Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Gerald Pocius

Chris Butler
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Casey Butt
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: M. Azizur Rahman

Patrick Carroll
Folklore

David Buchan Graduate Research Award in Folklore
Supervisor: Gerald Pocius

Ben Carter
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Kim Parker

Dominique Clément
History

SSHRC Doctoral Fellowship
The Scotiabank Bursaries for International Study
Co-Supervisors: Christopher English / Gregory Kealey

Alejandro Cohen
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Co-Supervisors: Philip Davis / J. Banoub

Carolyn Colbert
English Language & Literature

SSHRC Doctoral Fellowship
The Bowring / Harlow Scholarship
The Very Reverend Edward and Marjorie Rusted Harlow Travel Award
Supervisor: William Barker

Cora Collins
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Andrew Cook
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Howard Heys / Ramachandran Venkatesan

Frances Cooper
Folklore

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Diane Goldstein

Mélanie Cousineau
Environmental Science

Geological Association of Canada Postgraduate Scholarship in Environmental Science
Supervisor: Moire Wadleigh

Donald Craig
Computer Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Wlodek Zuberek

Debbie Curtis
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Karelyn Davis
Mathematics & Statistics

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Charles Lee

Gail Davoren
Biopsychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: William Montevecchi / Hugh Anderson

Mieke Degelder
Anthropology

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship

Eric Deitch
Biology

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship / AQUA Bounty Canada
Supervisor: Kurt Gamperl

Lori-Kim den Otter
Humanities

Fellow of the School of Graduate Studies

Danielle Devereaux
Women’s Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
The Sally Davis Scholarship
Co-Supervisors: Elizabeth Yeoman / Ursula Kelly

Darlene Didham
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Suelynn Dignard
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Leonard Lye

Zhihu Ding
Philosophy

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Gary Paterno

Zhipeng Duan
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Yuri Muzychka

Judith Dunlop
Social Work

Women’s Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Leslie Bella

Robert Dykstra
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mark Tate

Bradley Easton
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Peter Pickup

Usama Ebead
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Hesham Marzouk

Lyne Edington
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies
The Wood Gundy Scholarship for Graduate Business Students

Krista English
Business Administration

Faculty of Business Administration Associates Scholarship Fund

Clara Espirito-Santo
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
The Scotiabank Bursaries for International Study
Supervisor: Alistair Bath

Ben Evans
Humanities

Fellow of the School of Graduate Studies

Holly Everett
Folklore

Dr. Anna C. Templeton Memorial Graduate Scholarship
Supervisor: Diane Tye

Lisa Faye
Women’s Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
The Sally Davis Scholarship
Co-Supervisors: Marilyn Porter / Diane Tye

Daniel Ferguson
Humanities

Fellow of the School of Graduate Studies

Mark Ferry
Earth Sciences

Atlantic Accord Career Development Award
Co-Supervisors: Richard Hiscott / Andrew Pulham

Sara Flaherty
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christopher English

Paula Flynn
Folklore

The Neil Murray Graduate Research Award in Folklore
The Mary A. Griffiths Memorial Bursary for Folklore Field Research

Lynn Gambin
Economics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Doug May

Barry Gaulton
Anthropology

ISER Doctoral Fellowship
Supervisor: James Tuck

Jennifer Gibbons
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Heather Gillett
Folklore

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Diane Tye

David Goodyear
Physics & Physical Oceanography

A.G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Michael Morrow

Aubrey Gover
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Martha Greenberg
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: John Jacobs

Jennifer Greene
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Paula Griffin-Clarke
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Mark Grimmett
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Roger Lee

Clifford Guy
Philosophy

Canadian Liver Foundation Graduate Studentship Award
Supervisor: Thomas Michalak

Fayez Hamam
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Fereidoon Shahidi

Shelly Hancock
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Allyda Hansen
Biochemistry

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: Gene Herzberg

Joanne Harding
Aquaculture

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Jay Parsons / Cyr Couturier

Jennifer Harnett
Business Administration

The Rob Crosbie Scholarship for International Study

Kristin Harris
Folklore

The Neil Murray Graduate Research Award in Folklore
The Mary A. Griffiths Memorial Bursary for Folklore Field Research
Supervisor: Diane Tye

Marilyn Haynes
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Eileen Bragg

Brian Healey
Mathematics & Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Charles Lee

Michael Hefferan
Philosophy

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christopher Loomis

David Hopkins
Humanities

Fellow of the School of Graduate Studies

Dwayne Hopkins
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
The George Weston Graduate Scholarship
Atlantic Accord Career Development Award
Co-Supervisors: Donald Bass / Neil Bose

Michelle Hounsell
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Sandy Hounsell
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Andrew House
Engineering & Applied Science

F. A. Aldrich Graduate Award
Supervisor: Howard Heys

Krista House
Geography

The Scotiabank Bursaries for International Study
Supervisor: Norm Catto

Sara House
History

The Bowring / Harlow Scholarship
Supervisor: Lindsay Bryan

Brent Howell
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Sheldon Huelin
Environmental Science

F. A. Aldrich Graduate Award
Co-Supervisors: Derek Wilton / Henry Longerich

Ellen Jedrey
Biopsychology

The Leslie Tuck-Avian Ecology Award
Supervisor: William Montevecchi

Gillian Kennedy
Business Administration

Faculty of Business Administration Associates Scholarship Fund

Abdul Khalid
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Harman Khurana
Business Administration

The Schulich Scholarship for Entrepreneurship

Brian Kidney
Engineering & Applied Science

Atlantic Accord Career Development Award
Co-Supervisors: Howard Heys / Theodore Norvell

Jamie King
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Atlantic Accord Career Development Award
Supervisor: Raymond Gosine

Pamela King-Jesso
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Sandra LeFort

Linda Knox-Lush
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ursula Kelly

Anne Lafferty
Folklore

The Scotiabank Bursaries for International Study
ISER Research Grant
Supervisor: Diane Tye

Karl Lawrence
Computational Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Serpil Kocabiyik

Julie LeBlanc
Folklore

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
David Buchan Graduate Research Award in
Folklore

Patricia Lefeuvre
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Raymond Gosine

Yuan-Yee Lew
Business Administration

The Faculty of
Business Administration Jacinta Sheppard Fellowship

Johanne Lewis
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: William Driedzic

Leah Lewis
Education

Sceptre Investment Counsel Limited Bursary

Roger Lewis
Anthropology

ISER Research Grant
Supervisor: Michael Deal

Cheng Li
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Howard Heys / Ramachandran Venkatesan

Chuanke Li
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ian Jordaan

Pan Li
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Rangaswamy Seshadri

Feng Liang
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Benjamin Jeyasurya

Yeo Howe Lim
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Leonard Lye / Tahir Husain

Chandrika Liyanapathirana
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Fereidoon Shahidi

Lori-Lynn Lynch
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Kelly Hawboldt

Tyson MacCormack
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: William Driedzic

Marianne Mader
Earth Sciences

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Dr. Alfred K. Snelgrove Graduate Scholarship in
Earth Sciences
Supervisor: John Myers

Aleksandra Majic
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Alistair Bath

Stephen Mallard
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Bruce Mandeville
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Stacey Mansfield
Earth Sciences

Atlantic Accord Career Development Award
Special Scholarship for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Co-Supervisors: Ali Aksu / Jeremy Hall

Sheri McConnell
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Jodi McDavid
Folklore

Fellow of the School of Graduate Studies
Women’s Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Diane Tye

Keith Mercer
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Peter Pope

Paul Merrigan
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

James Millan
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Siu O’Young

Christopher Mills
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Kelly Monaghan
Philosophy

The Barrowman Community Health Graduate Travel Award
Supervisor: Michael Murray

Terrence Mudiyanselage
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: Fereidoon Shahidi

Shannon Muir
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Donna Moralejo / Kathleen Matthews

Susan Murray
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Caoimhe Ní Shúilleabháin
Folklore

Fellow of the School of Graduate Studies
The Neil Murray Graduate Research Award in
Folklore
Supervisor: Martin Lovelace

Arash Nobahar
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Radu Popescu

Tristin Norenberg-Goodmanson
Folklore

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Peter Narváez

Jana Novotna
Linguistics

The Scotiabank Bursaries for International Study
Supervisor: Vit Bubenik

Marguerite O’Brien
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christine Way

Odion Okogun
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Quaicoe

Kim Parsons
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Luise Hermanutz

Dean Pelley
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Brian Veitch / Bruce Colbourne

Scott Pelley
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: Philip Davis

Tami Pennell
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Philpott

Brian Pettigrew
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christopher English

Gordon Pike
Business Administration

Eaton Foundation Scholarship

Mindy Pitre
Anthropology

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Sonja Jerkic

Lisa Power
Business Administration

The W. F. Morneau Scholarship

Raymond Pretty
Engineering & Applied Science

Atlantic Accord Career Development Award
Supervisor: Raymond Gosine

Nathan Pyle
Education

The Dr. Austin J. Harte Memorial Scholarship
Co-Supervisors: Clar Doyle / William Kennedy

Sean Quinlan
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Rupika Rajakaruna
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joe Brown

Lavanya Ranganathan
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: John Robinson

Glenda Reddick
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Jason Rhinelander
Engineering & Applied Science

Atlantic Accord Career Development Award
Co-Supervisors: Howard Heys / Ramachandran Venkatesan

James Rice
Anthropology

SSHRC Doctoral Fellowship
School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Co-Supervisors: Sharon Roseman / Wayne Fife

Heather Rideout
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Charles Robertson
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Robinson

Vincent Rodgers
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Maria Rodriguez
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies

Jill Rose
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Hawkin

Karen Russell
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
Atlantic Accord Career Development Award
Supervisor: Alvin Simms

Nancy Ryan
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Elizabeth Strong

Saleh Saleh
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: M. Azizur Rahman

Ulf Schunemann
Computer Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Adrian Fiech

Alissa Setliff
Psychology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Mary Courage

Reza Shahidi
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Cecilia Moloney

Ian Sherwood
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Kim Parker

Jennifer Smith
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Trevor Bell

Michelle Smith
Women’s Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Elizabeth Yeoman / Rosonna Tite

William Smith
Business Administration

Faculty of
Business Administration Associates Scholarship Fund

Isadore Snook
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Gregory Sparkes
Earth Sciences

The Gem & Mineral Federation of Canada and Trudy Martin Graduate Scholarship
Co-Supervisors: Greg Dunning / Sean O’Brien

Jason Sparkes
Engineering & Applied Science

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship / Hatch Associates Limited
Supervisor: John Quaicoe

Gregory Squires
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christopher Youé

Heather Squires
Business Administration

The Gar Pynn Scholarship in Business

Batia Boe Stolar
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Noreen Golfman

Craig Stratton
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Shannon Sullivan
Mathematics & Statistics

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Co-Supervisors: Richard Charron / Serpil Kocabiyik

Linda Sutherby
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Robin Swain
Mathematics & Statistics

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Andrew Foster

Rose Tapp
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jean Brown

Worakanok Thanyamanta
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Kelly Hawboldt / Tahir Hussein

Roy Thomas
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Neil Bose / Christopher Williams

Leah Thompson
Women’s Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Marilyn Porter / Roberta Hammett

Eric Thornhill
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Brian Veitch / Neil Bose

Tracy Tizzard-Drover
Psychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Carole Peterson

Cristina Tollefsen
Physics & Physical Oceanography

Royal Bank Fellowship in Marine Studies
Supervisor: Leonard Zedel

Patrick Tomlinson
Humanities

Fellow of the School of Graduate Studies

Jason Treberg
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: William Driedzic

Clemente Miranda Trevino
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Cynthia Coles

Budd Tucker
Philosophy

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Karen Mearow

Paul Tucker
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Josephine Tyler
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Padmini Vellore
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ramachandran Venkatesan

Gunita Wadhwa
Education

Canadian College of Teachers Scholarship

Zaha Waheed
Marine Studies

CIDA / MUN Scholarship
Supervisor: Peter Fisher

Susan Walling
Psychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Carolyn Harley

Carolyn Walsh
Biopsychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Anne Storey / William Davidson

Michael Walsh
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Ruth Walsh-North
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Donna Hardy-Cox

Lisa Wells
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Valerie Burton

Chad Wheaton
Earth Sciences

Atlantic Accord Career Development Award
Special Scholarship for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: Michael Slawinski

Peter Wheeler
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Marilyn White
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Sandra LeFort / Edna McKim

Megan Whitehead
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Co-Supervisors: Joe Brown / David Schneider

Francis Wiese
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: William Montevecchi / Gregory Robertson

Enoka Wijekoon
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: John Brosnan

Gail Winsor
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Hawkin

Jonathan Winsor
Earth Sciences

Atlantic Accord Career Development Award
Special Scholarship for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
SEG Foundation Scholarship
Co-Supervisors: Jeremy Hall / Ali Aksu

Christopher Wolff
Anthropology

ISER Research Grant
Supervisor: Lisa Rankin

Kevin Woodbury
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Christine Wright
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Richard Wright
Earth Sciences

Buchans Scholarship Fund of ASARCO Incorporated
Special Scholarship for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: Charles Hurich

Lu Xiao
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Howard Heys / Ramachandran Venkatesan

Wei Yang
Pharmacy

School of Pharmacy Millennium Graduate Fellowship
Supervisor: Hu Liu

Zhou Yang
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ratnajothi Hoover

Jennifer Young
Earth Sciences

The Women’s Association of the Mining Industry of Canada Foundation Annual Award
Co-Supervisors: Tom Calon / Andrew Pulham

Naomi Young
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John McLoughlin

Yang Zhou
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: Ratnajothi Hoover



Contact

School of Graduate Studies

230 Elizabeth Ave

St. John's, NL A1B 3X9 CANADA

Tel: (709) 864-2530

Fax: (709) 864-2552

becomestudent@mun.ca