Please Enter a Search Term

Graduate awards ceremony

Each May the School of Graduate Studies holds a Graduate Awards Ceremony. This ceremony is to honour the Fellows of the School of Graduate Studies and the recipients of other major scholarships and awards for the previous scholarship year.

This event recognizes not only the academic excellence shown by our award recipients, but also the generous donors who made these awards possible. It also provides the opportunity for the university community to personally congratulate the awards recipients.

The School of Graduate Studies would like to acknowledge the various sponsors and agencies whose generous donations have greatly enhanced graduate studies at Memorial University.

Graduate Awards Recipients
2002

Jill Allison
Anthropology

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Co-Supervisors: Thomas Nemec/Mark Tate

Kerry Arnold
Business Administration

The Rolf G. Hattenhauer Scholarship Fund

Wanda Aylward
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Peter Tremaine

Emerance Baker
Women's Studies

The Sally Davis Scholarships

Norma Baker
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christina Way

Stephen Ball
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: John Brosnan

Jane Bannister
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Douglas Wharram

Deanne Barrett
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Alice Collins/Roberta Hammett

Stephanie Weisbart Bellini
Women's Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Barbara Neis/Phyllis Artiss

Venessa Bennett
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Greg Dunning

Jennifer Blakey
Education

The Dr. Austin J. Harte Memorial Scholarship

Diane Brake
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Colleen Bridge
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Jeremy Hall/Ali Aksu/Tom Calon

Eileen Brosnan
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Shute

Carolyn Bruss
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Christopher Buchanan
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Tom Calon/Elliott Burden

Jane Burns
Folklore

The Dr. Anna C. Templeton Memorial Graduate Scholarship
Supervisor: Gerald Pocius

Patrick Carroll
Folklore

The Mary A. Griffiths Memorial Bursary Fund for Folklore Field Research (Graduate)
Supervisor: Gerald Pocius

Henry Cary
Anthropology

ISER Research Grant
Supervisor: Peter Pope

Sean Clancy
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Roy Knoechel

Kimberly Clark
Classics

The Echos du Monde Classique/Classical Views Internship
Supervisor: Adrian Tronson

David Clarke
History

The Maritime Awards Society of Canada (MASC) Maritime Studies Scholarship
Supervisor: Lewis Fischer

Mélanie Cousineau
Environmental Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Moire Wadleigh

Raquel David
Women's Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Phyllis Artiss/Elizabeth Yeoman

Daniel Deacu
Computational Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Paul Myers/Serpil Kocabiyik

Michael Dean
Earth Sciences

Special Scholarship for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Women's Association of the Mining Industry of Canada Foundation Annual Award
Supervisor: Derek Wilton

Glenys Deering
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christina Way

Christina Demerling
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Charles Hurich/James Wright

Wilfredo Diegor
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Henry Longerich/Jun Abrajano/Paul Sylvester

Meghan Dimmick
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Lawrence Mathews

Penny Dowedoff
Sociology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Robert Hill/Peter Sinclair

Gillian Duff
Nursing

St. John's Home Care Scholarship for Excellence in Community Health Nursing

Josee Dumas
Business Administration

Eaton Foundation Scholarship

Robert Dykstra
Anthropology

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Co-Supervisors: Mark Tate/Wayne Fife

Edward Eastaugh
Anthropology

ISER Research Grant
Supervisor: M. Renouf

Shannon Edison
Psychology

Fellow of the School of Graduate Studies

Larry Elliott
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Holly Etchegary
Psychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Cathryn Button

Holly Everett
Folklore

SSHRC Doctoral Fellowship
ISER Research Grant
The David Buchan Graduate Research Award in Folklore
Supervisor: Diane Tye

Kelly Faulkner
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Brian Feltham
Business Administration

Faculty of Business Administration Associates Scholarship Fund

Allison Fisher
Environmental Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Laura Fitzpatrick
Women's Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Marilyn Porter/Phyllis Artiss

Billie-Jean Flynn
Medicine

The Barrowman Community Health Graduate Travel Award
Supervisor: Michael Murray

Joy Fraser
Folklore

The Maurice J. Burke Memorial Scholarship
Supervisor: Diane Tye

Jane Gamberg
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Grant

Lynn Gambin
Economics

The Rothermere Foundation Fellowship

Owen Gaskill
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Myers

Stéphane Gauthier
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: George Rose

William Gilbert
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: James Tuck

Tosha Golletz
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: John Jacobs/Moire Wadleigh

Alison Gollop
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Industrial Postgraduate Scholarship/Petro-Canada
Co-Supervisors: Ali Aksu/Richard Hiscott

Dawn Goodyear
Medicine

The Barrowman Community Health Graduate Travel Award
Co-Supervisors: William Bavington/James Hutchinson

Karen Gosse
Environmental Science

The George Weston Graduate Scholarship
Supervisor: Joseph Wroblewski

Ayumi Goto
Medicine

The Barrowman Community Health Graduate Travel Award
Co-Supervisors: Michael Murray/Daryl Pullman

Jillian Gould
Folklore

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Diane Goldstein

Adam Green
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Kenneth Kao/Alan Pater

Martha Greenberg
Geography

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: John Jacobs

Dwana Greene
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Jennifer Greene
Education

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowshipr

Brenda Grzetic
Women's Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Women's Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Co-Supervisors: Barbara Neis/Rosonna Tite

Rocky Guy
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Weston Hamlyn
Earth Sciences

Special Scholarship for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Co-Supervisors: Hugh Miller/Charles Hurich

Kristin Harris
Folklore

The David Buchan Graduate Research Award in Folklore
Supervisor: Diane Tye

Viki Harris-Anstey
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Amarjit Singh

Lynn Hartery
Women's Studies

Women's Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Diane Tye/Linda Kealey

Md. Tariqul Hasan
Mathematics and Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Brajendra Sutradhar/Gary Sneddon

Laurel-Anne Hasler
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Marguerite MacKenzie

Michael Haslett
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: Margaret Brosnan

Megan Hayes
Medicine

The Barrowman Community Health Graduate Travel Award
Co-Supervisors: Roy West/Sam Ratnam

Bill Haynes
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Ramzi Hejazi
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Tahir Husain

Lori Hewitt
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Kirk Hillier
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: David Larson/Peggy Dixon

John Hinchey
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Derek Wilton

Colleen Hogan
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Clar Doyle/William Kennedy

Calvin Hollett
History

F. A. Aldrich Graduate Award
The Michael Harrington Research Prize in Newfoundland History
Supervisor: James Hiller

Angela Hyde
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ban Younghusband

Stefan Jensen
History

The Labour/Le Travail Internship Fund
Supervisor: Malcolm MacLeod

Yan Jiao
Biology

Royal Bank Fellowship in Marine Studies
Co-Supervisors: Joseph Wroblewski/Yong Chen

Bonnie Jones
Education

The Dr. Ethel M. Janes Memorial Scholarship in Education (Graduate)

Marilyn Jones-Reid
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mildred Cahill

Sherri Jordan
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Aphrodite Indares/Toby Rivers

Zhili Kang
Pharmacy

Rx & D - Health Research Foundation Graduate Research Scholarship in Pharmacy
Supervisor: Hu Liu

Christopher Kean
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Peter Pickup

Robert Kean
Sociology

Fellow of the School of Graduate Studies
ISER Research Grant
Co-Supervisors: Robert Hill/Peter Sinclair

Cecilia Kennedy
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Rosonna Tite

Gillian Kennedy
Business Administration

Faculty of Business Administration Associates Scholarship Fund

Willeen Keough
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Shannon Ryan/Linda Kealey

Andrew Kim
Business Administration

The Wood Gundy Scholarship for Graduate Business Students

Denise King
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Linda King
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Jerome Delaney/Clar Doyle

Jeff Kirk
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Evelyne Kisembe
Linguistics

The Scotiabank Bursaries for International Study
Supervisor: Derek Nurse

Brenda Kitchen
Sociology

ISER Research Grant
Co-Supervisors: Marilyn Porter/Doug House

Sonja Knutson
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Kurt Korneski
History

SSHRC Doctoral Fellowship
Co-Supervisors: Gregory Kealey/Andy den Otter

George Kovacs
Classics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christopher Marshall

Mami Kubota
Humanities

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Hare

Marc Kuly
Folklore

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Gerald Pocius

Blue Lake
Medicine

CIHR Doctoral Research Award
Supervisor: Kenneth Kao

Nancy Leawood
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Paul Sylvester

Vanessa Lee
Earth Sciences

Geological Association of Canada Postgraduate Scholarship in Environmental Science
Supervisor: Moire Wadleigh

Chandrika Liyanapathirana
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Fereidoon Shahidi/Allan Whittick

Hema Artee Luchman
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Laura Gillespie

Michelle MacCarthy
Anthropology

ISER Research Grant
Supervisor: Mike Deal

Tyson MacCormack
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: William Driedzic

Carol Ann MacDonald
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Norman Garlie

Marcia Mack
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies

Brian MacLean
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Peter Pickup

Lewis MacLeod
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Stella Algoo-Baksh/Lawrence Mathews

Kimberly Maich
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Rosonna Tite

Hallie Marshall
Classics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mark Joyal </TD< tr>

Maria Martin
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Bruce Mason
Folklore

Women's Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Diane Goldstein

Michelle McBride
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Gregory Kealey/Sean Cadigan

David McCallum
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Charles Hurich/James Wright

Jill Mercer
Religious Studies

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: David Hawkin

Vanessa Mercer-Oldford
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Bessie Merrigan
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mildred Cahill

Metusalach
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Joseph Brown/Fereidoon Shahidi

Matthew Milovick
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Kelly Monaghan
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Justin Moores
Biology

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship/Merck Frosst Canada & Co.
Supervisor: Brian Staveley

Natalie Morgan
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christina Way

Christopher Morrison
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jean Burnell

Wasana Mudalige
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: David Heeley

Terrence Mudiyanselage
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: Fereidoon Shahidi

Susan Mugford
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies Supervisor: Carrie Dyck

Shannon Muir
Nursing

NLCAHR Master Fellowship
Co-Supervisors: Donna Moralejo/Kay Matthews

Kimberley Ann O'Keefe-Swain
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Toby Rivers

Dufferin Murray
Folklore

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship

Sharon Myles
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Patricia Canning

Kirk Niergarth
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Gregory Kealey

Erin Noel
Anthropology

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Co-Supervisors: Sharon Roseman/Wayne Fife

Kelly Noftall
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Tony Norman
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Dennis Mulcahy

Dianne Noseworthy
Earth Sciences

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship/Hiberna Management and Development Company Limited
Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Ali Aksu/Tom Calon

Janet Olmstead
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Mcloughlin

Aung Oo
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Neil Hookey

Phil Orchard
Political Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Close

Darren O'Reilly
Medicine

Rx & D - Health Research Foundation Graduate Research Scholarship in Pharmacy
Supervisor: Christopher Loomis

Andrew Parnaby
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Gregory Kealey

Carolyn Parsons
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Co-Supervisors: Murray Colbo/Peggy Dixon

Marcia Parsons
Environmental Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Jianan Peng
Mathematics and Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Chu-In Lee

Vanessa Pennell
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: BrianVeitch/Tahir Husain/Kelly Hawboldt/Neil Bose

Tracy Penney
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Marc Glassman/Henry Schulz

Douglas Perrault
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Neil Bose

Boyd Perry
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Mary Pippy
Environmental Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Jhapendra Pokhrel
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Leonard Lye

Jeff Pollock
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Derek Wilton

Katina Pollock
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
The Very Reverend Edward and Marjorie Rusted Harlow Travel Award
Supervisor: Jean Brown

Janine Post
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Gary Paterno

Kevin Power
Human Kinetics and Recreation

NLCAHR Master Fellowship
Supervisor: David Behm

Richard Rennie
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Shannon Ryan/Gregory Kealey

James Rice
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Sharon Roseman

Shawn Roberts
Environmental Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

David Robichaud
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: George Rose

Gary Rodgers
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Kara Rogers
Biology

The LGL Limited Scholarship in Marine Science
Supervisor: Robert Hooper

Md. Ahsan Shamin
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Robinson

Hans Rollmann
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mark Tate

Janna Rosales
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Shute

Karen Russell
Geography

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Alvin Simms

Valerie Russell
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Padinjare Sainath
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Ramachandran Venkatesan/Paul Gillard

Ajay Sancheti
Human Kinetics and Recreation

Fellow of the School of Graduate Studies

Bertha Schofield
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Marilyn Thompson

Eunjeong Seok
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Gale

Jagan Seshadri
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Raymond Gosine

Alissa Setliff
Psychology

School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Mary Courage

Melanie Sheppard
Business Administration

The Faculty of Business Administration Jacinta Sheppard Fellowship

Samudra Siriwardhana
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Fereidoon Shahidi

Lisa Skanes
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Natalie Slawinski
Business Administration

The Gar Pynn Scholarship in Business Faculty of Business Administration Associates Scholarship Fund

Karen Smith
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: George Hickman

Neil Smith
Geography

The Scotiabank Bursaries for International Study
Supervisor: Keith Storey

Anthony Stack
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Iain Stenhouse
Biopsychology

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Co-Supervisors: William Montevecchi/Grant Gilchrist

Erin Sullivan
Business Administration

The Peter Gardiner Award for International Study

Li Mei Sun
Mathematics and Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Hong Wang/Alwell Oyet

Peter Suterland
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Rosonna Tite

Aleksandra Szymanska
Medicine

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Dale Corbett

Angela Tate
Engineering and Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
NLCAHR Doctoral Fellowship
Co-Supervisors: John Molgaard/Raymond Gosine

Blair Temple
Anthropology

The Scotiabank Bursaries for International Study
Supervisor: Peter Pope

Eric Thornhill
Engineering and Applied Science

The National Scholarship in Ocean Studies at Memorial University of Newfoundland
The George Weston Graduate Scholarship
Co-Supervisors: Brian Veitch/Neil Bose

Patrick Timko
Physics and Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Brad de Young

Derek Tittensor
Computational Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Brad de Young

Cristina Tollefsen
Physics and Physical Oceanography

The J. Bruce and Helen H. French Graduate Scholarship in Physics
Supervisor: Leonard Zedel

Amy Tompkins
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Valerie Legge

James Tuff
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Ronald Voordouw
Earth Sciences

Dr. Alfred K. Snelgrove Graduate Scholarship in Earth Sciences
Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Myers

Stephanie Walsh
Biopsychology

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
School of Graduate Studies F. A. Aldrich Fellowship
Supervisor: Gerard Martin

Guanjan Wang
Engineering & Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Neil Hookey

Anthony Warren
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jerome Delaney

Lisa Wells
History

A.G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Valerie Burton

Nadine Wells
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: David Schneider/Robert Gregory

Anne Whelan
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Maudie Whelan
History

Women's Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: James Hiller

Carla Wheaton
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Walter Cherwinski

Neil White
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Andy den Otter

Francis Wiese
Biology

The Leslie Tuck-Avian Ecology Award
Co-Supervisors: William Montevecchi/Gregory Robertson

Victoria Wight
Medicine

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Dale Corbett

David Williams
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Hawkin

Jonathan Winsor
Earth Sciences

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Dr. Alfred K. Snelgrove Graduate Scholarship in Earth Sciences
Co-Supervisors: Jeremy Hall/Ali Aksu

James Wood
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Vit Bubenik

David Woolridge
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Glenn Clark

Sarah Wren
Biopsychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: William Montevecchi/Luise Hermanutz

Richard Wright
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Charles Hurich

Panseok Yang
Earth Sciences

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Toby Rivers/Simon Jackson

Xinfeng Yang
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Arisi Swamidas

Zhao Yong
Biochemistry

The Barrowman Biochemistry Graduate Travel Award
Supervisor: James Friel

Qi Yuan
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: John McLean/Carolyn Harley

Kai Zhang
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Peter Tremaine

Susan Zimmermann
English Language & Literature

Fellow of the School of Graduate Studies



Share