Please Enter a Search Term

Graduate awards ceremony

Each May the School of Graduate Studies holds a Graduate Awards Ceremony. This ceremony is to honour the Fellows of the School of Graduate Studies and the recipients of other major scholarships and awards for the previous scholarship year.

This event recognizes not only the academic excellence shown by our award recipients, but also the generous donors who made these awards possible. It also provides the opportunity for the university community to personally congratulate the awards recipients.

The School of Graduate Studies would like to acknowledge the various sponsors and agencies whose generous donations have greatly enhanced graduate studies at Memorial University.

Graduate Awards Recipients
2000

Zubaydi Achmad
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mahmoud Haddara

Marian Andrews
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Wanda Aylward
Chemistry

Atlantic Accord Career Development Award
Supervisor: Peter Tremaine

Kelly Batstone
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Irene Mazurkewich

John Bodner
Folklore

SSHRC Doctoral Fellowship
F. A. Aldrich Graduate Award
Supervisor: Diane Goldstein

Ian Bradbury
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Paul Snelgrove

Kayla Brett
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Hawkin

Ian Brodie
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Shute

Marek Bromberek
Physics and Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Maynard Clouter

Rhonda Buckley
Humanities

Dr. Anna C. Templeton Memorial Graduate Scholarship
Supervisor: Anthony Chadwick

Sharene Bungay
Computational Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Raymond Poirier/Richard Charron

Alison Butler
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: David Bell

Dana Chaulk
Business Administration

Faculty of Business Administration Associates Scholarship Fund

Li-Te Cheng
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Robinson

Louise Copeman
Aquaculture

George Weston Graduate Scholarship
Special Scholarship for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: Christopher Parrish

Gary Corbett
Physical Education, Recreation & Athletics

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Frank Butler/Basil Kavanagh

Yuri Cowan
English Language and Literature

Very Reverend Edward and Marjorie Rusted Harlow Travel Award
Supervisor: Mark Cumming

Amanda Crompton
Anthropology

Women's Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: James Tuck

Alexandra D'Arcy
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Sandra Clarke

Judy Davis
Nursing

St. John's Home Care Scholarship for Excellence in Community Health Nursing

Reade Davis
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Louise Chiaramonte/Thomas Nemec

Gail Davoren
Biopsychology

Royal Bank Fellowship in Marine Studies
Supervisor: William Montevecchi

Elizabeth Day
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Clarissa Dicks
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Dennis Sharpe

Sherry Doyle
English Language and Literature

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Valerie Legge

Hannah Drown
Anthropology

F. A. Aldrich Graduate Award
Co-Supervisors: Mark Tate/Raoul Andersen

Michelle Earle-Crane
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christine Way

Yaser El-Sayed
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ramachandran Venkatesan

Kelda Farrell
Computational Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Howard Heys

Cathy Finn-Pike
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Marc Glassman/Jerome Delaney

Rebecca Ford
Medicine

Women's Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Kenneth Kao

Patricia Francis
Business Administration

Rolf G. Hattenhauer Scholarship Fund

Joy Fraser
Folklore

Mary A. Griffiths Memorial Bursary Fund for Folklore Field Research (Graduate)
Supervisor: Diane Tye

Jane Gamberg
Medicine

Medical Research Council of Canada/Canadian Foundation on Aids Research Award
Supervisor: Michael Grant

Michele Gillingham
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Hawkin

Alison Gollop
Earth Sciences

Atlantic Accord Career Development Award
Co-Supervisors: Ali Aksu/Richard Hiscott

Brad Gosse
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jennifer Porter

Aubrey Gover
Business Administration

The Peter Gardiner Award for International Study

Nicola Gram
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Stephen Norris

Jessica Grant
Folklore

David Buchan Graduate Research Award in Folklore
Supervisor: Diane Goldstein

Tracey Greeley
Humanities

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Valerie Legge

Lynda Harling
Sociology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Judith Adler/Douglas House

Elaine Harris
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Clar Doyle/Amarjit Singh

Jason Higgins
Business Administration

Gar Pynn Scholarship in Business
Faculty of Business Administration Associates Scholarship Fund

John Hinchey
Earth Sciences

Buchans Scholarship Fund of ASARCO Incorporated Special Scholarship for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: Derek Wilton

John Hiscock
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: John Robinson/Chan Ching

Kristi Holloway
Physics and Physical Oceanography

Atlantic Accord Career Development Award
J. Bruce and Helen H. French Graduate Scholarship in Physics
Supervisor: John de Bruyn

Pauline Honarvar
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Alvin Simms

Mary Hutchings
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joan Matchim

Faustina Hwang
Engineering and Applied Science

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Co-Supervisors: Andrew Fisher/Raymond Gosine/ Siu O'Young/Theodore Norvell

Tami Hynes
Business Administration

Faculty of Business Administration Jacinta Sheppard Fellowship
Eaton Foundation Scholarship

Akram Ibrahim
Physics and Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Nathan Rich

René Jacobs
Biochemistry

Medical Research Council of Canada Doctoral Research Award
Supervisor: John Brosnan

Zhihong Jia
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Benjamin Jeyasurya

Sherri Jordan
Earth Sciences

Women's Association of the Mining Industry of Canada Foundation Annual Award
Supervisor: Aphrodite-Daphne Indares

Janak Kamil
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Fereidoon Shahidi

Boaz Kaunda-Arara
Biology

CIDA/MUN Scholarship
Supervisor: George Rose

Martin Kenward
Physics and Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mark Whitmore

Bruce King
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Dennis Sharpe/Donovan Downer

Kurt Korneski
History

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Gregory Kealey

Agnieszka Kosny
Medicine

SSHRC Doctoral Fellowship

Blue Lake
Medicine

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Kenneth Kao

Teresita Lane
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Gareth Lawson
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: George Rose

Nancy Leawood
Environmental Science

F. A. Aldrich Graduate Award
Maritime Awards Society of Canada (MASC) Maritime Studies Scholarship
Geological Association of Canada Graduate Scholarship for Studies in Environmental Science
Supervisor: Paul Sylvester

Kim Lindstrom
Education

Fellow of the School of Graduate Studies

Allison Lomond
Education

The Bowring/Harlow Scholarship

Hema Luchman
Medicine

Medical Research Council of Canada Doctoral Research Award
Supervisor: Laura Gillespie

Tyson MacCormack
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (A)B Supervisor: William Driedzic

Nicola MacIllfhinnein
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Trevor Bell

Tina Maloney
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Alice Collins

Christian Martin
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Colin Banfield/John Jacobs

Bruce Mason
Folklore

Maurice J. Burke Memorial Scholarship
Supervisor: Diane Goldstein

Janice Mayne
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
J. Beryl Truscott Graduate Scholarship
Supervisor: John Robinson

Michelle McBride
History

Michael Harrington Research Prize in Newfoundland History
Labour/Le Travail Internship Fund
Supervisor: Gregory Kealey

Marcelo Miranda
Biology

CIDA/MUN Scholarship
Co-Supervisors: Raymond Thompson/David Innes

Matthew Mitchell
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael DeRoche

Corwyn Moores
Engineering and Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Atlantic Accord Career Development Award
Co-Supervisors: Brian Veitch/Neil Bose

David Morgan
Mathematics and Statistics

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Nabil Shalaby

Janet Morrissey
Earth Sciences

Atlantic Accord Career Development Award
Supervisor: Hugh Miller

Mary Murphy
English Language and Literature

The Scotiabank Bursaries for International Study
Supervisor: Roberta Buchanan

Pablo Navarro
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Sharon Buehler/Albert Kozma

Bram Noble
Geography

Special Scholarships for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: Keith Storey

Dianne Noseworthy
Earth Sciences

Atlantic Accord Career Develoment Award
Co-Supervisors: Ali Aksu/Tom Calon

Janice O'Brien
Engineering and Applied Science

Atlantic Accord Career Development Award
Supervisor: Siu O'Young

Wenbo Pan
Computational Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Robinson

Shelley Pardy
Biopsychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: David Larson/Allan Carroll

Karen A. Parsons
Nursing

Margaret D. McLean Scholarship

Kimberley Parsons
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Luise Hermanutz

Nancy Parsons-Heath
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Qing Peng
Business Administration

Schulich Scholarship for Entrepreneurship

Tracy Penney
Education

Dr. Austin J. Harte Memorial Scholarship
Supervisor: Marc Glassman

Jill Perry
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Carrie Dyck

John Pond
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Claude Daley

Bernadette Power
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Rosonna Tite

Craig Purchase
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joseph Brown

Jessica Rabe
Aquaculture

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joseph Brown

Irina Rada
Computer Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Wlodek Zuberek

Freeman Ralph
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Claude Daley

Kenneth Rehman
Business Administration

Faculty of Business Administration Associates Scholarship Fund

Corina Rice
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Margaret Burton

Rick Rideout
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Margaret Burton

Ramona Roberts
Women's Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Peter Trnka/Rosonna Tite

Dave Robichaud
Biology

A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: George Rose

Sherrylynn Rowe
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Richard Haedrich

Shawn Ryan
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Douglas Schillinger
Physics and Physical Oceanography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Leonard Zedel

Mark Scott
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Carrie Dyck/Marguerite MacKenzie

Jagan Seshadri
Engineering and Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Atlantic Accord Career Development Award
Supervisor: Raymond Gosine

Subbarayalu Sethuramalingam
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Katna Munaswamy

Niko Silvester
Folklore

Women's Association of Memorial University of Newfoundland Graduate Student Scholarship
Supervisor: Peter Narvàez

Nadine Simmonds
Environmental Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Co-Supervisors: David Schneider/Robert Gregory

Andrew Sinnott
Business Administration

Wood Gundy Scholarship for Graduate Business Students

R. Kent Smedbol
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joseph Wroblewski

Moya Smith
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christine Campbell

Wei Song
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Theodore Norvell/Siu O'Young

Joanne Sparkes
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Grant Mcloughlin

Lori Stead
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Medical Research Council of Canada Doctoral Research Award
Co-Supervisors: John Brosnan/Margaret Brosnan

Eric Thornhill
Engineering and Applied Science

The George Weston Graduate Scholarship
Co-Supervisors: Brian Veitch/Neil Bose

Onar Usar
Women's Studies

Sally Davis Scholarship
Co-Supervisors: Shirley Solberg/Ahmet Oncu

Rein Van Kesteren
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Colin Banfield

David Walter
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Keith Kosar/Jack Clark

Pamela Ward
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Harry Elliott

David Whalen
Engineering and Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Atlantic Accord Career Development Award
Supervisor: Rangaswamy Seshadri

Karen Whalen
Aquaculture

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joseph Brown

Amanda White
Anthropology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Sharon Roseman

Tina White
Education

Dr. Ethel M. Janes Memorial Scholarship in Education

Sabina Wilhelm
Biopsychology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Anne Storey

Elizabeth Williams
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Hawkin

Paul Winger
Biopsychology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Joseph Brown

Ji Xie
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Quaicoe

David Yetman
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Co-Supervisors: Luise Hermanutz/Christopher Scheidegger

Addendum

Colin Cameron
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Peter Pickup

Paul Hodgson
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Thomas Michalak

Tom Knight
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
The J. Beryl Truscott Graduate Scholarship
Co-Supervisors: Richard Haedrich/Doug Morris

Bilan Mo
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Shou-Ching Tang/Alan Pater

Wajira Ratnayake
Biochemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Fereidoon Shahidi/ Ratnajothi Hoover


Share