Please Enter a Search Term

Graduate awards ceremony

Each May the School of Graduate Studies holds a Graduate Awards Ceremony. This ceremony is to honour the Fellows of the School of Graduate Studies and the recipients of other major scholarships and awards for the previous scholarship year.

This event recognizes not only the academic excellence shown by our award recipients, but also the generous donors who made these awards possible. It also provides the opportunity for the university community to personally congratulate the awards recipients.

The School of Graduate Studies would like to acknowledge the various sponsors and agencies whose generous donations have greatly enhanced graduate studies at Memorial University.

Graduate Awards Recipients
1999

Maureen Anonsen
Religious Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Bell

Charlotte Barrington
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Elizabeth Strong

Christa Beaudoin-Lietz
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Hewson

Hugues Benoît
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Pierre Pepin/Joseph Brown

Patricia Betts
Biology

Women's Association of Memorial University Graduate Scholarship
Supervisor: Richard Haedrich

Brenda Blackmore
Education

Dr. Ethel M. Janes Memorial Scholarship

John Bodner
Folklore

David Buchan Graduate Research Award in Folklore

Ingrid Botting
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Women's Association of Memorial University Graduate Scholarship
Co-Supervisors: Linda Kealey/James Hiller

Colleen Bridge
Earth Sciences

Atlantic Accord Career Development Award
Women's Association of the Mining Industry of Canada Scholarship
Co-Supervisors: Ali Aksu/Tomas Calon

Julie Brittain
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Marguerite MacKenzie/Philip Branigan

Rona Brown
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies
Advisor: Leslie Bella

Rachel Bryant
Biopsychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Ian Jones

Suzanne Budge
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Christopher Parrish

Sharene Bungay
Chemistry

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Raymond Poirier

Cynthia Burgess
Environmental Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Jane Burns
Folklore

ISER Doctoral Fellowship
Supervisor: Gerald Pocius

Reneé Burton
Earth Sciences

Atlantic Accord Career Development Award
Buchan's Scholarship Fund of ASARCO Inc.
Co-Supervisors: Jeremy Hall/Ali Aksu/Tomas Calon

Li-Te Cheng
Engineering and Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: John Robinson

Jamie Chippett
Biology

F. A. Aldrich Graduate Award
Supervisor: Richard Haedrich

Seana Clowe
Business Administration

Faculty of Business Administration Associates Scholarship Fund

Carolyn Colbert
English Language and Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Linda Vecchi

Delia Connell
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies
Advisor: Joanne Zamparo

Adam Courage
Environmental Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Sheldon Crane
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jean Burnell

Anna Crawford
Physics and Physical Oceanography

The J. Bruce and Helen H. French Graduate Scholarship in Physics
Supervisor: Alex Hay

Reade Davis
Anthropology

ISER Masters Fellowship
Co-Supervisors: Louis Chiaramonte/Thomas Nemec

Gail Davoren
Biopsychology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: William Montevecchi

Stephanie Decker
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Antonio Martin/Robert Helleur

Zhihu Ding
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Shou-Ching Tang/Alan Pater

Jennifer Dowden
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Dale Corbett

James Drover
Psychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Russell Adams

Lori Dwyer
Earth Sciences

Special Scholarships for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: Derek Wilton

Bradley Easton
Chemistry

NSERC Industrial Postgraduate Scholarship
Supervisor: Peter Pickup

Kenneth Eckert
English Language and Literature

The Bowring/Harlow Scholarship
Supervisor: William Schipper

Christine Elliott
Environmental Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Holly Everett
Folklore

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Diane Goldstein

Janet Fitzpatrick
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Elizabeth Dow/William Rowe

Manuel Furtado-Neto
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Steven Carr

Denise Gibbons
Business Administration

The Schulich Scholarship for Entrepreneurship

Paul Gosse
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: David Reid

Valda Goudie
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joan Matchim

Paul Gruchy
Folklore

F. A. Aldrich Graduate Award
The Very Reverend Edward & Marjorie Rusted Harlow Travel Award
The Bowring/Harlow Scholarship
Supervisor: Diane Goldstein

Paul Hamilton
Environmental Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

Lynda Harling
Sociology

Dr. Anna C. Templeton Memorial Graduate Scholarship
Co-Supervisors: Judith Alder/Douglas House

Kristin Harris
Folklore

David Buchan Graduate Research Award in Folklore
Supervisor: Diane Tye

Brent Hawrylak
Chemistry

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Peter Tremaine

John Hiscock
Engineering and Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Co-Supervisors: Chan Ching/Michael Hinchey

Huan Huang
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Peter Pickup

Edward Hudson
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Co-Supervisors: Graham Bodwell/Robert Helleur/ Christopher Parrish

Mark Hunter
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Lewis Fischer

Faustina Hwang
Engineering and Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Co-Supervisors: Andrew Fisher/Raymond Gosine

Kamrul Islam
Business Administration

Faculty of Business Administration Associates Scholarship Fund

Dale Jarvis
Folklore

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Diane Tye

Cyril Jenkins
Environmental Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies

April Johansen
Aquaculture

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: William Davidson

Trudi Johnson
History

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christopher English

Chantal Jordaan
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Philip Branigan

Heather Joyce
Business Administration

Faculty of Business Administration Associates Scholarship Fund

Sudip Kar
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Tahir Husain

Janak Kamil
Biochemistry

CIDA/MUN Scholarship
Supervisor: Fereidoon Shahidi

Jamie King
Engineering and Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Co-Supervisors: Andrew Fisher/Raymond Gosine/Siu O'Young

Katharine King
Sociology

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Marilyn Porter/Barbara Neis

Hillarius Kludze
Business Administration

Faculty of Business Administration Associates Scholarship Fund

Kurt Korneski
History

Labour/Le Travail Internship Fund
Supervisor: Gregory Kealey

Agnieszka Kosny
Women's Studies

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Joan Scott/Elizabeth Church

Mikel Koven
Folklore

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Diane Goldstein

Renée Lafferty
History

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Linda Kealey

Gareth Lawson
Biology

Maritime Awards Society of Canada (MASC) Maritime Studies Scholarship
Supervisor: George Rose

Keith Lewis
Biopsychology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: William Montevecchi

Nan Li
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jorge Segovia

Ping Liu
Pharmacy

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Hung Liu/Krishnan Tirunellai

Chandrika Liyanapathirana
Biology

CIDA/MUN Scholarship
Co-Supervisors: Alan Whittick/Fereidoon Shahidi

Jill Lightwood
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Linda Longerich
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Harold Paddock

Hema Luchman
Medicine

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Laura Gillespie

Jacqueline Lynch
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Joan Matchim/Timothy Seifert

Tanya MacGillivary
Chemistry

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Robert Helleur

Lewis MacLeod
English Language and Literature

SSHRC Doctoral Fellowship
Co-Supervisors: Stella Algoo-Baksh/Lawrence Mathews

Susan MacLeod
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies

Ayman Mahfouz
Engineering and Applied Science

CIDA/MUN Scholarship
Supervisor: Mahmoud Haddara

Rajaprakash Mannem
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Seshu Adluri

Lara Maynard
Folklore

Women's Association of Memorial University Graduate Scholarship
Supervisor: Patrick Byrne

Michelle McBride
History

ISER Doctoral Fellowship
Supervisor: Gregory Kealey

Rhea Melanson
Chemistry

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Jean Burnell

Luiz Mello
Biology

National Scholarship in Ocean Studies at Memorial University of Newfoundland
Co-Supervisors: Yong Chen/George Rose

Ejaz Memon
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Tahir Husain

Birte Molgaard
Business Administration

P. J. Gardiner Award for Small Business and Entrepreneurship

Melanie Morris
Sociology

Women's Association of Memorial University Graduate Scholarship
Co-Supervisors: Lawrence Felt/Barbara Neis

Mary Murphy
English Language and Literature

SSHRC Doctoral Fellowship
Supervisor: Roberta Buchanan

Sivagurunathan Muthukumarasamy
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Antonio Martin

Henry Muzale
Linguistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Derek Nurse

Li Pan
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Rangaswamy Seshadri

Anne Paradis
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Joseph Brown

Janice Peddle
Psychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Mark Howe

LeAnne Petherick
Physical Education, Recreation and Athletics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Traceyanne Loeffler

Douglas Perrault
Engineering and Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Neil Bose

Craig Peskett
English Language and Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Valerie Legge

Martin Piercey
Business Administration

P. J. Gardiner Award for Small Business and Entrepreneurship

Douglas Pittman
Engineering and Applied Science

Atlantic Accord Ca reer Development Award
Co-Supervisors: Raymond Gosine/Charles Randell

Meetali Pujara
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Craig Purchase
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Joseph Brown

Yuan Qi
Medicine

Medical Research Council of Canada Studentship
Co-Supervisors: Carolyn Harley/John McLean

Meide Qiu
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Saoudy Saoudy/Bateshwar Sinha

Rupika Rajakaruna
Biology

CIDA/MUN Scholarship
Supervisor: Joseph Brown

Derick Reid
Education

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jean Brown

Cathy Rickey
Folklore

Neil Murray Graduate Research Award in Folklore
Mary A. Griffiths Memorial Bursary for Folklore Field Research
Advisor: Martin Lovelace

Jamille Rivera
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Janice Parsons

Martin Robards
Biology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: George Rose

Darrel Roche
Business Administration

The Peter Gardiner Award for International Study
P. J. Gardiner Award for Small Business and Entrepreneurship

Mohd. Rokonuzzaman
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Raymond Gosine

Barbara Rose
English Language and Literature

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Jerry Varsava

Sarah Rose
Linguistics

SSHRC Doctoral Fellowship
A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: Vit Bubenik

Sherrylynn Rowe
Biology

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
The George Weston Graduate Scholarship
Supervisor: Richard Haedrich

Rodney Russell
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Michael Grant

Shawn Searle
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Brian Veitch/Neil Bose

Subbarayalu Sethuramalingam
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Katna Munaswamy

Kevin Sheppard
Geography

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Trevor Bell

Jaskaran Sidhu
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Katna Munaswamy

Andrew Smith
Engineering and Applied Science

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Co-Supervisors: Raymond Gosine/Charles Randell/Parvez Kumar

Duane Smith
Education

Dr. Austin J. Harte Memorial Graduate Scholarship
Supervisor: George Haché

Roderick Smith
Earth Sciences

Special Scholarships for Students to Pursue Graduate Studies Related to Resource Development
Supervisor: Derek Wilton

Elizabeth Spracklin
Nursing

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Christine Way

John Sullivan
Business Administration

Gar Pynn Scholarship in Business

Madusudanan Thirgnanasambandamurthy
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: John Quaicoe

Eric Thornhill
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
NSERC Postgraduate Scholarship (B)
The George Weston Graduate Scholarship
Co-Supervisors: Brian Veitch/Neil Bose

Denise Tubrett
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

John Veitch
Business Administration

Eaton Foundation Scholarship

T. Venkatesh
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
A. G. Hatcher Memorial Scholarship
Supervisor: William Marshall

Beverley Walters
Education

Canadian College of Teachers Scholarship
Supervisor: Wayne Nesbit

Anthony Warren
Education

Dr. Austin J. Harte Memorial Graduate Scholarship
Supervisor: Jerome Delaney

Sharon Watton
Psychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Cathryn Button

Rhonda Way
Social Work

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: JoAnne Zamparo

Wendy Welch
Folklore

David Buchan Graduate Research Award in Folklore
Guigné International Ltd. Graduate Research Award in Folklore and Technology
Supervisor: Paul Smith

Jacqueline Weir
Biopsychology

NSERC Postgraduate Scholarship (B)
Supervisor: Rita Anderson

Michaela Werner
Business Administration

Fellow of the School of Graduate Studies

Carla Wheaton
History

ISER Doctoral Fellowship
Supervisor: Walter J. Cherwinski

Sabina Wilhelm
Biopsychology

NSERC Postgraduate Scholarship (A)
Supervisor: Anne Storey

Paul Winger
Biopsychology

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Pingguo He

Renée Wiseman
Environmental Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Geological Association of Canada Graduate Scholarship for Studies in Environmental Science
Supervisor: Moire Wadleigh

Michael Witcher
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Shou-Ching Tang/Alan Pater

James Xidos
Chemistry

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Jean Burnell/Ray Poirier

Xiaolong Yang
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Alan Pater

Terry Lynn Young
Medicine

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Patrick Parfrey/William Davidson

Fathima Zahra
Engineering and Applied Science

Fellow of the School of Graduate Studies
Co-Supervisors: Benjamin Jeyasurya/ John Quaicoe

Wenkui Zhang
Mathematics and Statistics

Fellow of the School of Graduate Studies
Supervisor: Hermann Brunner

Share