President's Report 2007

Career Scene 2006-2007

Faculty

Tenure:

Robert Finley, Department of English Language and Literature, associate professor

Katherine Side, Department of Women’s Studies, department head

Appointments - Tenure Track:

Aleksandrs Aleksejevs, Sir Wilfred Grenfell College, assistant professor

Iika Bauer, Sir Wilfred Grenfell College, assistant professor

Weldon Bonnell, Faculty of Medicine, assistant professor

Jeff Burzynski, Faculty of Medicine, assistant professor

Beverley Carter, Faculty of Medicine, assistant professor

Tom Chapman, Department of Biology, assistant professor

Joerg Evermann, Faculty of Business Administration, assistant professor

Darcy Hallett, Department of Psychology, assistant professor

Katia Iankova, Sir Wilfred Grenfell College, assistant professor

Abir U. Igamberdiev, Department of Biology, associate professor

Patrick Gagnon, Ocean Sciences Centre, assistant professor

Jillian Gould, Department of Folklore, assistant professor

Shawn Kenny, Faculty of Engineering & Applied Science, assistant professor

Matthew Kerby, Department of Political Science, assistant professor

Carol King, Sir Wilfred Grenfell College, assistant professor

Jeong-Yup Lee, Department of Mathematics & Statistics, assistant professor

Stephanie McKenzie, Sir Wilfred Grenfell College, assistant professor

F. Marcel Musteata, School of Pharmacy, assistant professor

Tabitha Marshall, Department of History, assistant professor

Craig Maynes, Department of Classics, assistant professor

Sean McGrath, Department of Philosophy, assistant professor

Fiona Polack, Department of English Language and Literature, assistant professor

Rodney Russell, Faculty of Medicine, assistant professor

Jianyun Tang, Faculty of Business Administration, assistant professor

Yevgeniy Vasilyev, Sir Wilfred Grenfell College, assistant professor

Stephanie Young, School of Pharmacy, assistant professor

Wei-ping Zheng, Faculty of Medicine, assistant professor

Academic Promotions:

G. Todd Andrews, Department of Physics and Physical Oceanography, associate professor

Lindsay Bryan, Department of History, associate professor

Qiying Chen, Department of Physics and Physical Oceanography, associate professor

Osvaldo Croci, Department of Political Science, professor

Evan Edinger, Department of Geography/Department of Biology, associate professor

Alice Gaudine, School of Nursing, professor

C. Jane Gosine, School of Music, associate professor

Peter Hart, Department of History, professor

Doreen Klassen, Sir Wilfred Grenfell College, associate professor

J. Concepción Loredo-Osti, Department of Mathematics and Statistics, associate professor

Scott Lynch, Department of Economics, associate professor

Duncan Mcllroy, Department of Earth Sciences, associate professor

Kaushik Nag, Department of Biochemistry, associate professor

Daryl Pullman, Faculty of Medicine, professor

Proton Rahman, Faculty of Medicine, professor

Yvan Rose, Department of Linguistics, associate professor

Messod Salama, Department of French and Spanish, professor

Marc Thackray, Sir Wilfred Grenfell College, associate professor

Brian Veitch, Faculty of Engineering and Applied Science, professor

Hélène Volkoff, Department of Biology/ Department of Biochemistry, associate professor

Christine Way, School of Nursing, professor

Robin Whitaker, Department of Anthropology and Archaeology, associate professor

Frederick White, Department of German and Russian, associate professor

Jie Xiao, Department of Mathematics and Statistics, professor

Yiqiang Zhou, Department of Mathematics and Statistics, professor

Other Appointments:

Tana Allen, Department of Classics, department head

Ralph Bachmayer, Faculty of Engineering and Applied Science, associate professor

Terry Bishop-Stirling, Department of History, interim department head

Karyn Butler, Department of Geography, interim department head

Alice Collins, Faculty of Education, dean

Michael DeRoche, Department of Religious Studies, department head

Cathy Donovan, Faculty of Medicine, associate dean

Ivan Emke, Sir Wilfred Grenfell College, department head

Alex Faseruk, Faculty of Business Administration, acting associate dean (research)

James Feehan, JR Smallwood Foundation and the Institute of Social and Economic Research, joint director

Grant Gardner, Faculty of Science, associate dean

Gary Gorman, Faculty of Business Administration, dean

Gerard van Herk, Department of Linguistics, canada research chair in marine biotechnology (tier II)

Ken Livingstone, Sir Wilfred Grenfell College, division head

Matthew Rise, Ocean Sciences Centre, canada research chair in marine biotechnology (tier II)

Tim Seifert, Faculty of Education, associate dean of graduate programs

Katherine Side, Department of Women’s Studies, department head

Shirley Solberg, School of Nursing, associate director, graduate programs and research

Kati Szego, School of Music, interim associate director

Peter Trnka, Department of Philosophy, interim department head

Marc Thackray, Sir Wilfred Grenfell College, interim division head

Diane Tye, Department of Folklore, department head

Fredrick White, Faculty of Arts, associate dean (research and graduate)

Academic Appointments - Regular Term

Erin Alcock, Queen Elizabeth II Library, librarian I

Tashia Batstone, Faculty of Business Administration, lecturer

Donna Bulman, School of Nursing, assistant professor

Mary E. Bursey, School of Nursing, assistant professor

Lynn Cooze, School of Nursing, assistant professor

Christopher Flinn, Department of Chemistry, associate professor

Mary Furey, Faculty of Business Administration, assistant professor

Denise Gibbons, Sir Wilfred Grenfell College, lecturer

Erin Glynn, School of Nursing, lecturer

Elena Hannah, Department of Psychology, assistant professor

Gregory Harris, Faculty of Education, assistant professor

Philip C. Hogan, Department of Chemistry, assistant professor

Kalinga Jagoda, Sir Wilfred Grenfell College, assistant professor

Robyn E. Jamieson, Department of Earth Sciences, assistant professor

Paula M. Kelly, School of Nursing, lecturer

Antonia Kolokolova, Department of Computer Science, assistant professor

Robert Lawson, Department of German and Russian, assistant professor

April Manuel, School of Nursing, assistant professor

Judith Moody, School of Nursing, assistant professor

Susan Myrden, Faculty of Business Administration, lecturer

Julie Pitcher, Sir Wilfred Grenfell College, assistant professor

Peter Warburton, Department of Chemistry, assistant professor

Amy Warren, Faculty of Business Administration, assistant professor

Douglas Wharram, Department of Linguistics, assistant professor

Russell Williams, Department of Political Science, assistant professor

Lihong Zhang, Faculty of Engineering & Applied Science, assistant professor

Malgosia Zuberek, Department of Computer Science, lecturer

Cross-Appointments:

Natalie Bandrauk, Faculty of Medicine, assistant professor

Ann Colbourne, School of Pharmacy, associate professor

Diane Goldstein, Faculty of Medicine, professor

Fei-Yu Han, Faculty of Medicine, assistant professor

Donna Hardy-Cox, Faculty of Education, associate professor

John Hawboldt, Faculty of Medicine, associate professor

Chris Kovacs, Faculty of Medicine, associate professor

Scott MacKinnon, Faculty of Engineering and Applied Science, associate professor

Peter Mezo, Faculty of Medicine, assistant professor

W. A. Montevecchi, Ocean Sciences Centre, professor

Chris Parrish, Faculty of Medicine, professor

Matthew Rise, Department of Biology, associate professor

Fereidoon Shahidi, Ocean Sciences Centre, professor

Yagang Xie, Faculty of Medicine, associate professor

Administrative

Appointments

Kim Andrew, School of Graduate Studies, graduate enrollment manager

Gina Billard, Faculty of Arts, administrative staff specialist III

Marlene Brooks, Distance Education and Learning Technologies, senior instructional design specialist

Kent Budden, Department of Facilities Management, manager of custodial services

Tony Druken, Department of Technical Services, technologist II

Debbie Dunn, Faculty of Medicine, financial analyst

Diane Harris, Queen Elizabeth II Library, financial analyst

Andrew Harvey, Housing, Food & Conference Services, programmer consultant

Tina Hickey, Department of Human Resources, employment equity officer

Danny Ings, Ocean Science Centre, research assistant II

Joseph Kavanagh, Department of Facilities Management, locksmith

Jason Langdon, Distance Education & Learning Technologies, manager of operations

Patrick Linehan, Major Research Partnerships, project engineer (simulator team lead)

Paula Mullins-Richards, Faculty of Medicine, coordinator of standard patient program

Albert Norman, Queen Elizabeth II Library, senior programmer

Shelley Pardy, Department of Facilities Management, sustainability coordinator

Casey Phillips, Sir Wilfred Grenfell College, coordinator-student housing

Christopher Power, Department of Technical Services, craftsman II (machinist)

Daniel C. Rice, Major Research Partnerships, project manager-marine simulation

Jamie Sheehan, Department of Facilities Management, supervisor of maintenance-central utilities

Heather Short, Department of Facilities Management, financial operations officer

Lora B. Simmons, Distance Education & Learning Technologies, academic program assistant

Paul Sullivan, Department of Technical Services, craftsman II (welder/fabricator)

Dwayne Taverner, Housing, Food and Conference Services, residence life officer

Agnes Whelan, School of Graduate Studies, intermediate clerk stenographer

Donald Wood, Department of Facilities Management, radiation/ biosafety officer

Jieying Xiong, Faculty of Medicine, science technician II

Contractual to Permanent

Lynn Best, Department of Human Resources, learning & development officer

Carolyn Best, Department of English Language and Literature, language support program coordinator

Richard H. Butt, Sir Wilfred Grenfell College, instructional assistant

Mark Byrne, Department of Computing and Communications, postal clerk I

Anthony Clancey, Department of Facilities Management, custodian I

Gordon Coffin, Department of Facilities Management, maintenance plumber

Jackie Costello, Department of Mathematics and Statistics, intermediate clerk stenographer

Denene Cranford, School of Graduate Studies, intermediate clerk stenographer

Joanne Duffenais, Sir Wilfred Grenfell College, custodian I

Mark R. Fitzpatrick, Sir Wilfred Grenfell College, instructional assistant

Lorraine Fleming, Faculty of Medicine, library assistant III

Michael Foley, Department of Facilities Management, project technologist

Ken French, Faculty of Business Administration, information technology consultant

Carol Ann Gilbert, Sir Wilfred Grenfell College, laboratory instructor

Jeff Green, Division of Marketing and Communications, communications coordinator II

Marie Hickey, Department of Human Resources, intermediate secretary

Edward L. Hynes, Department of Facilities Management, custodian I

Monica Ann Kearsey, Co-operative Education Services Centre, secretary

Ron Kelland, Department of Facilities Management, utility worker

Alicia Kennedy, Department of Facilities Management, accounts clerk (fm)

Bridget A. King, Faculty of Medicine, intermediate clerk stenographer

Paul B. King, Department of Facilities Management, custodian I

Lan Ma, Sir Wilfred Grenfell College, revenue cashier

Steve F. Mahon, Department of Facilities Management, building technician

Marsha McEvoy, Department of Facilities Management, intermediate clerk stenographer

Deborah A. Noseworthy, Department of Facilities Management, campus enforcement patrol officer II

Nathalie Pender, Sir Wilfred Grenfell College, laboratory instructor

Mae Prosper, Sir Wilfred Grenfell College, custodian I

Kim A. Prowse, Department of Facilities Management, custodian I

Karen Randell, Faculty of Medicine, secretary

Marie Rowe, Faculty of Science, math learning instructor

Krista Saunders, Faculty of Engineering & Applied Science, intermediate clerk stenographer

Gary F. Seydell, Department of Facilities Management, custodian I

Elaine M. Short, Department of Facilities Management, custodian I

Joyce F. Squires, Department of Facilities Management, custodian I

Craig Stephenson, Department of Facilities Management, campus enforcement patrol officer II

Sharon Warford, School of Graduate Studies, intermediate clerk stenographer

Donald E. Williams, Department of Facilities Management, custodian I

Gerard Whitten, Department of Facilities Management, custodian I

Sheneen Young, Department of Facilities Management, administrative staff specialist I

Contractual appointments (one year or more)

Jennifer C. Abbott, Office of the Registrar, intermediate clerk

Susanne Allured, School of Nursing, intermediate clerk stenographer

Geoffrey Ash, Division of Lifelong Learning, coordinator – student connections centre

Kerry E. Barry, Sir Wilfred Grenfell College, custodian I

Ceara Brenton, Department of Human Resources, human resources administrator

Joedie K. Bishop, Department of Technical Services, technologist II

Paul Bishop, Major Research Partnerships, technical supervisor (mechanical)

Renee Boland, Ocean Sciences Centre, diving technician

Daniel Boyce, Ocean Sciences Centre, aquaculture development supervisor

Mary Bruneau, Faculty of Medicine, research assistant II

Penny Butler, Office of Alumni Affairs and Development, intermediate clerk stenographer

Randy Cahill, Ocean Sciences Centre, facilities custodian

Michael Carrigan, Ocean Sciences Centre, facilities custodian

Moya Clarke, Faculty of Medicine, instructional design assistant

Clyde Clements, CREAIT Network, research laboratory coordinator II

Stewart Combdon, Sir Wilfred Grenfell College, microcomputer support specialist

Kathy Croucher, Distance Education and Learning Technologies, contractual employee

Kenny Curlew, Housing, Food and Conference Services, student affairs officer

Nicole Coady, Queen Elizabeth II Library, library assistant I

Andrew L. Cook, Major Research Partnerships, manager, research and development, technical supervisor

Peter Davis, Sir Wilfred Grenfell College, research development officer

Tanya Dawson, Faculty of Business Administration, intermediate clerk

Daniel Denief, Department of Facilities Management, custodian I

Dan Dillon, Division of Lifelong Learning, market research/business developer

Kelly Floss, Division of Marketing and Communications, communications coordinator II

Francine Fortune, Ocean Science Centre, science technician III

Lynn Marie Frizzell, Department of Psychology, research assistant II

Sherri Furey, Department of Earth Sciences, research assistant I

Shirley Granter-Button, Faculty of Medicine, research assistant I

Gail Greenslade, Department of Human Resources, data entry operator

Lisa Gushue, Faculty of Medicine, research assistant I

Jennifer Hall, Ocean Sciences Centre, research assistant II

Kelly Hatch, Faculty of Medicine, research assistant II

Rodney Healey, Ocean Sciences Centre, research assistant II

Brenda Healey-Bryant, Financial and Administrative Services, senior budget analyst

Lakmali S. Hewa, Department of Earth Sciences, research assistant I

Chris Hibbs, Student Success Programs, student life programs liaison officer

Katherine Hogan, Department of Human Resources, advisory services coordinator

James Hopkins, Ocean Sciences Centre, facilities custodian

Nicole Hoskins, Centre for International Business Studies, international intern officer

Lauren Hussey, Centre for Institutional Analysis & Planning, institutional analyst

Peter Hynes, Department of Human Resources, worklife program coordinator

Saman Iqbal, Faculty of Medicine, research assistant I

Amanda Ivany, Division of Marketing and Communications, marketing coordinator

Maureen A. James, Ocean Sciences Centre, intermediate clerk stenographer

Benjy Kean, Distance Education and Learning Technologies, multimedia specialist

Kenneth K. G. Langdon, Ocean Sciences Centre, information technology consultant

Danielle LeDrew, School of Human Kinetics and Recreation, research assistant II

Christopher A. Lee, Department of Technical Services, technologist II

Valerie Ludlow, Faculty of Medicine, research assistant II

Daniel May, Ocean Sciences Centre, science technician I

Eric A. McCormack, Department of Facilities Management, custodian I

Ian McKinnon, Office of Faculty Relations, faculty relations advisor

Jessica McLachlan, Office of Research, secretary

Darcy McMeekin, Office of Alumni Affairs and Development, development officer

Richard Mercer, Faculty of Education, research assistant II

Karen M. Mitchell, Faculty of Medicine, academic program administrator

Tina Mulcahy, Department of Human Resources, advisory services coordinator

Laurie M. Murphy, Ocean Sciences Centre, science technician III

Pam Murray, Faculty of Medicine, secretary

Pablo Navarro, Faculty of Medicine, research assistant II

Shannon O’Dea Dawson, Division of Marketing and Communications, communications coordinator II

G. Todd Pardy, Faculty of Medicine, programmer consultant

James Pelley, Department of Computing and Communications, it consultant

Sabrina R. Penney, Faculty of Medicine, science technician I

Cathy Peyton, Faculty of Medicine, research assistant II

Kelly Penton, Mathematics Learning Centre, instructional assistant

Sheldon Perham, Ocean Sciences Centre, science technician I

Andrea Pike, Faculty of Medicine, research assistant I

Matthew R. Pittman, Ocean Sciences Centre, laboratory facilities technician I

Leslie Power, School of Human Kinetics and Recreation, kinesiology research coordinator

Luke Power, Faculty of Medicine, research assistant I

Kanwaljit Richardson, Faculty of Medicine, medical research II

Jill A. Robinson, Faculty of Medicine, intermediate clerk stenographer

Dawn Roche, Division of Marketing and Communications, communications coordinator II

Robert Ryan, Division of Lifelong Learning, instructor-information technology

Philip Sargent, Ocean Sciences Centre, research assistant I

Nancy Simmons, Distance Education and Learning Technologies, copyright officer

Mark Shallow, Distance Education and Learning Technologies, production technologist II

Emma Christine Sheppard, Faculty of Medicine, research assistant I

Hui Shi, Housing, Food & Conference Services, it consultant

Stephen Shorlin, Distance Education and Learning Technologies, teaching consultant

Barry Slade, Department of Facilities Management, project technician

Barbara Smith, Faculty of Medicine, research assistant II

Carl Sparrow, Faculty of Medicine, medical director, csat program

Melissa Squires, Financial and Administrative Services, project accountant

Mark Staveley, ACE Net, regional research associate

Craig Stacey, Department of Facilities Management, clerk of the works

Ellen Steinhauer, Office of the Vice-President (Research), coordinator institutional nomination

Steven Stringer, Department of Physics and Physical Oceanography, research assistant II

Joan Sullivan, Newfoundland Quarterly Foundation, managing editor

Lindan Tao, CREAIT Network, research laboratory coordinator

Ed Thistle, Department of Technical Services, technologist III

Lori M. Thorne, Ocean Sciences Centre, research assistant II

Denise N. Tucker, Ocean Sciences Centre, science technician III

Janice Tulk, School of Music, project coordinator

Colleen Trelegan, Faculty of Medicine, science technician

Christine Vickers, Ocean Sciences Centre, science technician III

Janis M. Walsh, Mathematics Learning Centre, instructional assistant

Joni C. Wells, Office of Student Recruitment, intermediate clerk stenographer

Enoka Wijekoon, Department of Biochemistry, research assistant II

Cathy Williams, Ocean Sciences Centre, science technician III

Robert Williams, Department of Facilities Management, custodian supervisor

Valerie Wilson, Faculty of Medicine, research assistant II

Brenda Winslow, Distance Education and Learning Technologies, intermediate clerk stenographer

Tyrone White, Faculty of Medicine, senior clerk

Darrell Young, Department of Facilities Management, contracts administrator

Promotions & Transfers

Ruby Barron, School of Graduate Studies, intermediate clerk stenographer

Ruby Bishop, Department of Linguistics, administrative secretary

Thomas Boland, Department of Computer Science, systems administrator III

Roma Bowen, Office of Vice-President (Academic), senior secretary

Alice Canning, Queen Elizabeth II Library, library assistant VI

Dallas Clairmont, Distance Education and Learning Technologies, copyright officer

Patricia Coady, University Counseling Centre, intermediate secretary

Rosalind Collins, Department of Chemistry, intermediate secretary

Terri Lynn Condon, Queen Elizabeth II Library, library assistant IV

Todd Constantine, Distance Education and Learning Technologies, electronic technologist III

Linda Corbett, Faculty of Arts,  manager – administration and finance

Bernice Devereaux, Department of Human Resources, senior clerk

Leslie Downton, Faculty of Engineering and Applied Science, programmer consultant

Bernard Doyle, Department of Facilities Management, plant storekeeper

Greg Drover, Department of Facilities Management, power engineer 3rd class

Katie Dwyer, Faculty of Education, intermediate secretary

Beverly Evans-Hong, Department of German & Russian, administrative secretary

Bernice M. Fisher, Sir Wilfred Grenfell College, secretary

Elizabeth Foley, Office of the Dean of Arts, secretary

Linda Genge, School of Graduate Studies, senior clerk

Jeanie Haynes, Department of Facilities Management, senior clerk

Craig Head, Department of Computing and Communications, store manager

Tracy Hedd, Department of English Language and Literature, intermediate clerk stenographer

Thomas Hennifent, Department of Facilities Management, enforcement and patrol officer IV

Javis Hulan, Sir Wilfred Grenfell College, general services supervisor (swgc)

Dianne Hussey, Office of the Registrar, administrative staff specialist I

Donald Hussey, Department of Technical Services, technologist II

Glennis Keats, Sir Wilfred Grenfell College, cashier clerk

Renee Lopez, Department of History, intermediate secretary

Wendy Mosdell-Wadman, Office of the Registrar, secretary

Donna Norman, Faculty of Medicine, library assistant VI

Paulette Noseworthy, Queen Elizabeth II Library, library assistant III

Ann Marie O’Keefe-Penney, Department of Human Resources, learning and development officer

Brent Payne, Department of Computing and Communications, pc consultant IV

Trevor Pike, Distance Education and Learning Technologies, manager of technical systems

Wayne Pinsent, Department of Computing and Communications, pc consultant III

A. H. Brian Pretty, Major Research Partnerships, technical supervisor (electrical)

Barbara Reddy, Department of Folklore, folklore transcriber II

Rose Russell, Sir Wilfred Grenfell College, senior clerk

Joanne Samson, CREAIT, Manager, finance and administration

Kenneth Stockley, Department of Technical Services, technologist II

Philip Smith, Department of Facilities Management, assistant manager – cep (hsc)

Lesley Ann Squires, Queen Elizabeth II Library, library assistant I

Kenneth Stockley, Department of Technical Services, technologist II

Paula Strickland, Career Development and Experiential Learning, manager–centre for career development

Carol Sullivan, Office of Alumni Affairs and Development, alumni affairs officer

Adam Taylor, Department of Computing and Communications, postal clerk II

Marina Thistle, Faculty of Arts, intermediate clerk stenographer

Sharon Thompson, Queen Elizabeth II Library, library assistant I

Sharon Vere-Holloway, Department of Facilities Management, senior accounts clerk

Donald Walsh, Queen Elizabeth II Library, digitization services technician

Mona Watts, Faculty of Business Administration, secretary

Debbie Whelan, Faculty of Engineering and Applied Science, secretary

Wanda Whelan, Faculty of Business Administration, secretary

Amy Wyse, Faculty Relations, associate director

Secondments

Ruby Bishop, Department of Linguistics, administrative secretary

Richard Blenkinsopp, School of Music, music technical specialist

Roma Bowen, Office of the Vice-President (Academic), intermediate secretary

Joy Carew, Major Research Partnerships, accounts clerk

Bernice M. Devereaux, ACEnet, senior clerk

Carol Hawco, Alumni Affairs and Development, administrative staff specialist II

Jeanie Haynes, Faculty of Medicine, senior clerk

Tracey Hedd, Department of English Language and Literature, intermediate clerk stenographer

Clyde S. Hillier, Distance Education and Learning Technologies, planning analyst

Shane Lewis, Department of Facilities Management, mechanical systems supervisor

Kim Slaney, Department of Human Resources, senior clerk

Corey Stamp, Department of Computing and Communications, it consultant

P. Scott Young, Office of Alumni Affairs and Development, administrative staff specialist II

Academic and Administrative Retirements

Lydia Bartlett, Sir Wilfred Grenfell College, custodian I

Rosalie Barrett, Distance Education and Learning Technologies, administrative program assistant

Elizabeth Behrens, Sir Wilfred Grenfell College, associate university librarian (librarian IV)

Suresh Belkhode, Department of Biochemistry, research assistant III

Lillian Beresford, Student Success Programs, international student advisor

Agnes Budgell, Faculty of Medicine, intermediate clerk stenographer

Sheila Bussey, Marine Institute, instructor

Andy den Otter, Department of History, full professor

Robert Dillon, Department of Facilities Management, manager of custodial services

Eugene Cox, Financial and Administrative Services, mechanical bindery operator

Alison Edwards, Faculty of Medicine, medical researcher I

Roy C. Ficken, Department of Biology, scientific photographer

Christopher Hayes, Sir Wilfred Grenfell College, general services supervisor

Verena Gosse, Department of Psychology, associate professor

John Gow, Department of Biology, full professor

Henry Mann, Sir Wilfred Grenfell College, captain

Rudi Meyer, Department of Earth Science, associate professor

Dorothy Milne, Queen Elizabeth II Library, librarian IV,

Peter Miskell, Distance Education and Learning Technologies, production technologist I

Robert Nichols, Department of Human Resources, associate director

Rosalind Nichols, Faculty of Medicine, secretary

John O’Leary, Queen Elizabeth II Library, library assistant I

Ingrid Pardoe, Faculty of Medicine, research assistant III

Roger Pickavance, Department of Biology, associate professor

Alvin Potter, Institute for Social and Economic Research, manager of iser books

Cathy Purcell, Faculty of Engineering and Applied Science, senior secretary

Austin Redlack, Faculty of Business and Administration, associate professor

Milton Rose, Department of Facilities Management, enforcement and patrol officer IV

Nada Rowsell, Sir Wilfred Grenfell College, accounting clerk

Walter Samson, Department of Facilities Management, utility foreman

Robert Sexty, Faculty of Business Administration, full professor

Joan Squires, Department of Chemistry, intermediate secretary

Jack (John) Strawbridge, Office of Faculty Relations/ Department of Psychology, director

William Tiffany, Queen Elizabeth II Library, librarian III

Theresa Toope, Department of Chemistry, senior clerk stenographer

Doris Watts, Financial and Administrative Services, printing records supervisor

Doreen Whalen, Division of Lifelong Learning, director

Betty Wong, Faculty of Medicine, library assistant IX