Gazette
Homepage
Marketing & Communications
Frontpage Email Us
Search This Issue  
Vol 39  No 15
June 7, 2007


Frontpage

Classifieds

In Brief

In the Field

News & Notes

Out and About

Research




Next issue:
June 28, 2007

Questions? Comments?
E-mail our editor.

Academic awards and Medals


Governor General’s Medal (Graduate)
Anas El-Aneed

Governor General’s Medal (Undergraduate)
Joshua Lewis Rideout

University Medals for Academic Excellence

Anthropology
Shalanda Phillips

Geography
Christine Nicole Bussey

Biochemistry
Gregory Harold Jenkins

German
Andrew Derek Wade Cuff

Biology
Cassandra Regan Rideout

History
Patrick Mannion

Business Administration
Trent Skanes

Kinesiology
Katherine Elizabeth Quackenbush

Chemistry
Luke Roy George Pike

Linguistics
Megan Danielle Maloney

Classics
Joanne Sue Burton

Mathematics
Rebecca Gertrude Keeping

Computer Science
Stephen Michael Brown

Medicine
Heidi Elaine Carew

Earth Sciences
Joel Paul Koops

Music
Rebecca Eleanor Powell

Economics
Stephen William Ricketts

Nursing (Post-RN)
Debra Elizabeth Crummey

Music Education
Christopher John Harnett

Pharmacy
Ashley Georgina Layden

Post-Secondary Education
Denise Leanne Martin

Philosophy
Jamie Wilson Freeman

Primary/Elementary Education
Lillian Marie Squires

Physical Education
Kent Chaulk

Civil Engineering
Donna Catherine Mildred Marsden

Physics
Joshua Lewis Rideout

Computer Engineering
Robert Edward Powell

Political Science
Sophie Harrington

Electrical Engineering
Mark Austin Constantine

Psychology
Ashley Nicole Murphy

Mechanical Engineering
Gregory Steven Seymour

Religious Studies
Christopher Mark Yungblut

Ocean and Naval Architectural Engineering
Michael William Phillips

Russian
Maria Christina Gow

English
Jonathan Edgar Montes

Social Work
Amanda Anne Whyte

Folklore
Cynthia Halcyone Cotton

Sociology
Allyson Ellen Jane Stokes

French
Meighan Alyssa Meaney

Sociology/Anthropology
Carolyn Marie Wilkes

The University Medal for Excellence in an All-Course Master’s Program
Krista Nicole Deanne Fowlow

The University Medal for Excellence in a Thesis-Based Master’s Program
Nicole Joan Whittle

The Chancellor’s Graduate Award
Darcy Cameron Joseph Mcmeekin

The Chancellor’s Undergraduate Award
William Joshua Mccoy Quinton

The Fry Family Foundation Graduate Leadership Award
Darcy Cameron Joseph Mcmeekin

The Fry Family Foundation Undergraduate Leadership Award
William Joshua Mccoy Quinton

The Captain George C. Whiteley Prize in English
Rebecca Annie Ledrew

The A.C. Hunter Prize in English
Jessica Shirley Montes

The Memorial University of Newfoundland English Students’ Society (Mess) Award
Kayla Adrianna Walters

The Newfoundland and Labrador Association of Social Workers’ Student Award
Margaret Jean Pike

The Spanish Ambassador’s Prize
John Christian Hillier

The Swiss Ambassador’s Prize (French)
Tiffany Noreen Rogers

The Swiss Ambassador’s Prize (German)
Kimberly Ann Hawco

The Austrian Ambassador’s Prize in German
Lindsay Sue Ann Hollett

The Prize of the Ambassador of the Federal Republic of Germany
Andrew Marc Rowe

The French Ambassador’s Prize
Ashley Kim Kean

The Leslie Thoms Convocation Award
Richard Scott Churchill

The Grace Morgan Prize in Biochemistry (Nutrition)
Fraser Michael Clift

The Society of Chemical Industry Merit Award (Biochemistry)
Gregory Harold Jenkins

The Society of Chemical Industry Merit Award (Chemistry)
Luke Roy George Pike

The Harvey and Doris Murcell Scholarship in Religious Studies
Renate Anna Kandler

The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence - Post RN
Connie Marie Ings

The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence - BN
Jessica Dawn Corbett

The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence in the MN Program - Thesis-Route Program
Lorelei Violet Stanley

The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence in the MN Program - Course-Based Program
Elaine Mary Warren

The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence in the M.N. Program – Nurse Practitioner Option
Lisa Marie Hussey

The Margaret Fitzpatrick Morgan Medal in Nursing
Sharon Lynn Roebothan

Dean’s Convocation Award for Medicine
Rebecca Mary Furey

The Professional Engineers and Geoscientists of Newfoundland and Labrador Anniversary Award
Michael William Phillips

The Canadian Society of Mechanical Engineering Medal for Academic Excellence
Kirk Spencer Francis

The Canadian Society for Civil Engineering Newfoundland and Labrador Section Award
Eugene Gerard Manning

The Dean’s Honour Award in Engineering
Allison Blundon
David Richard Goosney
Timothy Mark Osmond

The Professional Engineers and Geoscientists of Newfoundland and Labrador Award for Excellence
Donna Catherine Mildred Marsden

The David Dunsiger Award for Excellence
Saikat Chakrabarti

The Professional Engineers and Geoscientists of Newfoundland and Labrador Award for Excellence in Geoscience
Joel Paul Koops

The Faculty of Business Administration Advisory Board B.Comm. (Co-Op) Award for Excellence
Sophie Harrington

The Faculty of Business Administration Advisory Board BBA Award for Excellence
Lindsey Theresa Hewitt

The Faculty of Business Administration Advisory Board MBA Award for Excellence
Dana Kathleen Burke-Bouzane

The MBA Award for Academic Excellence
Krista Nicole Deanne Fowlow

The Faculty of Business Administration Dean’s MBA award
Punit Anand
Mark Jerome Gillingham
Andrew William Trask Orsborn
James Stacey

The Faculty of Business Administration Dean’s Award
Chantal Marion Andrews
Maria Kathleen Quigley
Tiffany Stacey Wells

The Advisory Board Chair’s Leadership Award
William Joshua Mccoy Quinton

The Captain Robert A. Bartlett Science Award
Joshua Lewis Rideout

The Moire A. Wadleigh Graduate Award for Excellence in Environmental Science
Kimberley Florence Keats
Chad John Yurich

Dick Buehler Award in Theatre
Elizabeth Mary Mccurdy
David Gordon Rodgers

The Canadian Association of Geographers Award
Christine Nicole Bussey

The George M. Story Convocation Medal in Arts
Jonathan Edgar Montes

The Cox and Palmer Prize in Law and Society
Erin Elizabeth Matthews

The Newfoundland and Labrador Teachers’ Association Medal
Nicole Marilyn Dawe

The William J. May Prize in Post-Secondary Studies (Undergraduate)
Denise Leanne Martin

Sir Wilfred Grenfell College

University Medal for Academic Excellence
2007 Winners

English
Adam Gerald Baker 

Environmental Science
Tonia Joy Churchill

Environmental Studies
Stephanie Ganz

Fine Arts (Theatre)
Laura Elizabeth Bartle

Fine Arts (Visual)
Noriko Matsubara

General Science
Tyson Charles Davis

Nursing
Vickie Annette Henstridge

Psychology
Matthew Parsons

Social/Cultural Studies
Susan Flavelle

 

Top   


Top Stories