Please Enter a Search Term

Medals, Convocation 2009

Sir Wilfred Grenfell College

University Medals for Academic Excellence
English, Dan Flavius MONAFU
Environmental Science, Patrick Justin CASHIN
Environmental Studies, Simon James GALLAGHER
General Science, Jason Donovan LANZA
Historical Studies, Mary Diana SECORD-KAESER
Nursing-BN, Amy Ruth WARREN
Psychology, Cindy Marie BOLAND
Theatre Arts, Sarah Jennifer KOEHN
Visual Arts, Nancy Brubacher JACOBSEN

St. John’s

Governor General’s Medal (Graduate)
Judith Marie KLASSEN
Governor General’s Medal (Undergraduate)
Andrew MYRDEN

University Medals for Academic Excellence
Anthropology, Daniel Elias BANOUB
Archaeology, Kathleen Gloria LEBLANC
Biochemistry, Brendan George WEBBER
Biology, David Edwin WATTON
Business Administration, Christopher BARNES
Behavioural Neuroscience, Rebecca Lynn LETHBRIDGE
Chemistry, Stephanie Lynn GRANVILLE
Classics, Sophie Elizabeth DOLD
Computer Science, Jason Ivan Eugene GEDGE
Earth Sciences, Megan Paige LARACY
Economics, Debbie Norine SENIOR
Music Education, Domenica Lenora DALEY
Post-Secondary Education, Deborah Anne WHEELER
Primary/Elementary Education, Jennifer Elizabeth HEDD
Native and Northern Education, Kanani PENASHUE
Civil Engineering, Justin Harry SKINNER
Computer Engineering, Peter David VANDRISH
Electrical Engineering, Andrew MYRDEN
Mechanical Engineering, Neil Patrick KENNY
Ocean and Naval Architectural Engineering,
Angelique Emma DAVIS
English, Jennifer Constance DYKE
French, Aaron Joseph CRITCH
Geography, Jenna Elaine BARNEY
German, Jonathan Alexander MOORE
History, Eleanor Jan DALEY
Kinesiology, Alison Elizabeth COLEMAN
Linguistics, Meghan Christina HOLLETT
Mathematics, Jason Ivan Eugene GEDGE
Medicine, Susan Marie AVERY
Music, Scott Patrick LATHAM
Pharmacy, Erin Marie SCHWENGER
Philosophy, Kyle Robert REES
Physical Education, Zachary Robert LANE
Physics, Doug Joseph GRZETIC
Political Science, Jillian Anne TERRY
Police Studies, Tracy Collette HUSSEY
Psychology, Kathy Eileen KEATING
Religious Studies, Liam Xavier BENNETT
Russian, Meghan Christina HOLLETT
Social Work, Melissa Carolyn ABBOTT
Sociology, John Vincent Patrick MCLEVEY
The University Medal for Excellence in an All-Course Masters Program, Brenda Marie OLDFORD
The University Medal for Excellence in a Thesis Based Masters Program, Amanda Nicole PARSONS
The Chancellor’s Graduate Award,
Sébastien Adrien DESPRÉS
The Chancellor’s Undergraduate Award,
Stephanie Mae POWER
The Fry Family Foundation Graduate Leadership Award, Sébastien Adrien DESPRÉS
The Fry Family Foundation Undergraduate Leadership Award, Stephanie Mae POWER
The Captain George C. Whiteley
Prize in English, Megan Jayne HOSKINS
The A.C. Hunter Prize in English,
Kimberley Susan Janet WILTON
The Memorial University of Newfoundland English Students’ Society (MESS) Award, Janice Joanne GODIN
The Newfoundland and Labrador Association of Social Workers’ Student Award, Meghan Aletha HILLIER
The Spanish Ambassador’s Prize, Emma Jean FLYNN
The Swiss Ambassador’s Prize (French), Erin Nicola Kathleen MURPHY
The Swiss Ambassador’s Prize (German),
Joanne Beatrice HEALEY
The Austrian Ambassadors Prize,
Krista Lorraine NOSEWORTHY
The Prize of the Ambassador of the Federal Republic of Germany, Jonathan Alexander MOORE
The French Ambassador’s Prize, Lyndsey Karen LAWRENCE
The Leslie Thoms Convocation Award, Aaron Joseph CRITCH
The Grace Morgan Prize in Biochemistry (Nutrition), Hilary Maria COFFEY
The Society of Chemical Industry Merit Award (Biochemistry), Sarah Amanda MARSH
The Society of Chemical Industry Merit Award (Chemistry), Stephanie Lynn GRANVILLE
The Harvey and Doris Murcell Scholarship in Religious Studies, Megan Angela STACEY
The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence - POST RN, Dawn Marie HAINES
The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence - BN, Jessica Anne DOWNING
The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence in the M.N. Program - Thesis-Route Program, Joanne SMITH-YOUNG
The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence in the M.N. Program - Course-Based Program, Brenda Marie OLDFORD
The Margaret Fitzpatrick Morgan Medal in Nursing, Gillian Douglas LAWS
The Professional Engineers and Geoscientists of Newfoundland and Labrador Anniversary Award, Tamara O’CONNELL
The Canadian Society of Mechanical Engineering Medal for Academic Excellence, Neil Patrick KENNY
The Canadian Society for Civil Engineering, CSCE, Newfoundland and Labrador Section Award,
Alf Christian JOHANSEN
The Dean’s Honour Award in Engineering
Maria Katherine BEEHAN
Joshua Mark GORNER
Julia Anne HEDDERSON
Delia Lisa Margaret WARREN
The Professional Engineers and Geoscientists of Newfoundland and Labrador Award for Excellence, Adam Josiah Gerald NOEL
The William J. May Prize in Post-Secondary Studies (Undergraduate), Deborah Anne WHEELER
The IEEE Newfoundland and Labrador Section Award, Samuel Robert COVE
The David Dunsiger Award for Excellence, Martin ORDONEZ
The Professional Engineers and Geoscientists of Newfoundland and Labrador Award for Excellence in Geoscience, Megan Paige LARACY
The Faculty of Business Administration Advisory Board B. Comm. (Co-op) Award for Excellence, MaryBeth O’Leary HANDRIGAN
The Faculty of Business Administration Advisory Board Bachelor of Business Administration Award for Excellence, Yao TENG
The Faculty of Business Administration Advisory Board M.B.A. Award for Excellence, Amanda Cornelia TRAVERSE
The MBA Award for Academic Excellence, Christie HAYNE
The Faculty of Business Administration Dean’s Award
Erin Elizabeth GULLAGE
Samantha Jane ATTWOOD
Michael Stephen HARRIS
Adam Jarvis POWER
Meighan Alyssa MEANEY
The Advisory Board Chair’s Leadership Award,
Kirk Blair BARLOW,
Ryan David HOPKINS
The Captain Robert A. Bartlett
Science Award, David Edwin WATTON
The Moire A. Wadleigh Graduate Award for Excellence in Environmental Science
Vanessa Kathleen EVANS
Bryan Greer MARTIN
The Dick Buehler Award in Theatre
Katherine Alice BUTLER
The Canadian Association of Geographers (CAG) Award
Mardi Frieda GULLAGE
The George M. Story Convocation Medal in Arts
Kimberley Susan Janet WILTON
The Cox and Palmer Prize in Law
and Society, Michael Derek George YOUNG
The Newfoundland and Labrador Teachers’ Association Medal, Richard Scott CHURCHILL
The Brepols Book Prize in Medieval Studies,
Sophia HAMELIN
The Reginald H. Brown Q. C. Memorial Scholarship
Melissa Ann ROYLE
The Dr. James L. Walker Convocation Award,
Peter Willie Wakeham SMITH
The Drs. James and Leslie Rourke Dean’s Convocation Award for Medicine, Dawn Elizabeth ARMSTRONG
The Margaret Waterman Kelly Teaching Prize,
Susan Dorothy Maria GALE
Share