Front Page

News

Alumni Notes
& Quotes

Classified

Crime Watch

Deans' List

In Brief

News & Notes

New Faculty

Out & About

Papers & Presentations

Research

Student View

Search This Issue

The Gazette Homepage

Division of University
Relations
Homepage

E-Mail Us

 

 

Deans' List
Jan. 23, 2003, Gazette

Deans’ and Director’s List

Memorial University salutes the following students who have excelled in their program of study. In recognition of their achievement, their names have been added to the appropriate deans’ and director’s list.

FACULTY OF EDUCATION

FACULTY OF MEDICINE

SCHOOL OF HUMAN KINETICS AND RECREATION

FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION

FACULTY OF ENGINEERING AND APPLIED SCIENCE

FELLOW OF THE SCHOOL OF GRADUATE STUDIES

FACULTY OF EDUCATION

FELLOW OF THE SCHOOL OF GRADUATE STUDIES

FACULTY OF EDUCATION
DEAN’S LIST 2001-02
ACREMAN, Charlene
ANDERSON, Jolene
ANDREWS, Robin
ANDREWS, Sherry-Lynn
ASH, Jennifer
BAJZAK, Katrina
BALL, Gina
BALL, Raylene
BARBOUR, Glenn
BARNES, Peter
BENNETT, Erin
BILLARD, Corinne
BLACKMORE, Natalie
BLUNDON, Amy
BLUNDON, Jillian
BOLAND, Jennifer
BOONE, Heather
BROADERS, Amy
BROOKS, Michael
BROWN, Christina
BROWN, Karen
BROWNE, Lisa
BRUSHETT, Carmalice
BURKE, Jonathan
BURRY, Trina
BUSSEY, Katherine
BUTT, Kimberlee
CAINES, Dorothy
CALLAHAN, Clarence
CAREEN, Christine
CAREEN, Tina
CARTER, Gillian
CARTER, Robyn
CHAFE, Karen
CILLIS, Kathleen
CLANCY, Jennifer
CLANCY, Sean
CLARKE, Angela
COLLIER, Sondra
COLLINS, Faith
CONNORS, Heather
COOK, Matthew
COURAGE, Deirdre
COURTNEY, Lisa
CURTIS, Marsha
DALTON, Natalie
DAWE, Andrea
DAWE, Lorna
DELANEY, Arlene
DELANEY, Cathy
DEVINE, Christopher
DICKS, Allison
DOMINAUX, LeeAnn
DONOVAN, Lisa
DOYLE, Anne
DROVER, Allison
DURDLE, Lisa
DWYER, Madonna
ELLARD, Kimberly
FENNELL, Marie-Helene
FISHER, Nancy
FLEMING, Thomas
FLYNN, Lynette
FOLEY, Janine
GALLANT, Jillian
GAUCI, Vanessa
GENGE, Marsha
GLYNN, Charlotte
GREEN, Shana
GUY, Beth-Anne
HANLON, Heather
HARRIS, Jennifer
HART, Michele
HARVEY, Deanna
HEFFORD, Marlene
HILLIER, Robyn
HODDER, Carla
HOGAN, Colleen
HOGARTH, Adam
HOTTON, Josee
HUDSON, Christina
JANES, Vanessa
JENKINS, Leanne
JENSEN, Maria
JOHNSON, Darlene
KEATING, Danah
KEEFE, Jennifer
KELLY, Gale
KELLY, Heather
KELLY, Sally
KELSEY, Jennifer
KENNEDY, Darrell
KENNEDY, Jill
KERRIVAN, Jacqueline
KING, Anna
LANGWIEDER, Lisa
LAWLOR, Stephanie
LAWLOR, Tracey
LILLY, Christine
LUNDRIGAN, Connie
LUSH, Helene
MARTIN, Christopher
MATCHEM, Heather
MCKENNA, Gisele
MENCHENTON, Charlene
MERCER, Krista
MIAN, Sarah
MILLS, Tracy
MITCHELMORE, Della
MOORES, Jennifer
MORAN, Robert
MORGAN, Janice
MOULAND, Debra
MURRAY, Wanda
MURRIN, Kelly
MYLES, Shawna
MYRICK, Gillian
NORTH, Nancy
NOSEWORTHY, Tracy
NOWAK, Theodoric
O’BRIEN, Andrea
O’DRISCOLL, Cherie
O’HARA, Reagan
OSMOND, Pamela
PADDOCK, Sheila
PARSONS, Pamela
PARSONS, Sherry
PAUL, Susan
PAYNE, Crystal
PENNELL, Amy
PENNEY, Bradley
PERRY, Susan
PETTEN, Andrea
PETTEN, Gary
PITTMAN, Dana
PITTMAN, Erin
PORTER, Christopher
PURCELL, Allison
PYE, Terri
PYNN, Nichole
RICHARDS, Chad
ROBERTS, Corby
RUSSELL, Shelley
RYAN, Alaina
RYAN, Sean
SKANES, Jamie
SLADE, Terrance
SMALL, Melanie
SMALL, Wanda
SMITH, Barry
SMITH, Paul
SNOW, Stephanie
SPENCER, Helen
SPURRELL, Amanda
SPURRELL, Nadine
ST. CROIX, Renee
STEAD, Megan
STOKES, Jennifer
STRAPP, Scott
STURK, Michelle
SWAMIDAS, Shirley
TAYLOR, William
THORNHILL, Angelina
VAN DEN SCOTT, Jeffrey
WARREN, Christopher
WELLON, Kylie
WHIFFEN, Patrick
WHITTLE, Krista
WILLIAMS, Tonya
WINTER, Melissa
WITHERS, Paula
WORTHMAN, Krista
YOUNG, Amy
YOUNG, Stephanie

FACULTY OF MEDICINE
DEAN’S LIST 2001-02
FIRST YEAR — CLASS OF 2005
BRAKE, Sonya
KELLY, Linda
MCCANN, Jennifer
ROBERTS, Jason
SUTTON, Gregory
YEGAPPAN, Chidambaram

SECOND YEAR — CLASS OF 2004
BREMNER, Heather
HEBBARD, Pamela
PATERSON, Craig
PELKEY, Michael
SPAIC, Tamara
THIRD YEAR — CLASS OF 2003
MARTIN, Vickie
MCPHERSON, Terrence
PEDDLE, Michael
WHITE, Joanne
WILLIAMS, Jennifer

FOURTH YEAR — CLASS OF 2002

CAMPBELL, John
CAMPBELL, Susan
COOK, Robert
GRUCHY, Steven
KO, Janet
NATSHEH, Adam

SCHOOL OF HUMAN KINETICS AND RECREATION
DIRECTOR’S LIST
SPRING SEMESTER, 2002
ANDREWS, Jennifer
BABB, Jonathan
BARRINGTON, Anne
BOURGEOIS, Anne-Marie
CONWAY, Amanda
DOHEY, Mandy
EDWARDS, Jonathan
GILL, Patricia
GREENE, Michael
GRANDY, Corey
HANAN, Corinne
HAYNES, Alison
HARRIS, Christopher
HILL, Jennifer
HODDER, Joanne
KEAN, Crystal
KEOUGH, Patricia
LEGGE, Chad
LEONARD, Allison
MAHER, Bradley
MULLINS, Amanda
PENNEY, Michael
PENNEY, Susan
RUMBOLT, Karla
TILLEY, Sarah

FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION
DEAN’S LIST 2001-02
ANDREWS, Colin
ANDREWS, Krista
ANDREWS, William
BARBOUR, Beth
BARRETT, Ian
BARRETT, Mark
BARRON, Margaret
BECKLEY, Temi
BENNETT, Amanda
BLUNDON, Chad
BOLAND, Stephen
BRAKE, Christopher
BUCKLE, Veronica
BUCKLER, Mark
BUDDEN, Krista
BYRNE, Tanya
CASHIN, Gregory
CHAYTOR, Gillian
CHIU, Tina
COLE, Linda
COLLIER, Renee
COOPER, Amy
CROCKER, Sarah
DAVIS, Robert Frank
DONOVAN, Jonathan
DUNN, Charlene
DUNNE, Thomas
EDMUNDS, Tanya
FANCEY, Renee
FIFIELD, Michael
FINLAY, Janice
FLEMMING, Darren
FOLLETT, Jennifer
GALWAY, Lynette
GAMBIN, Jennifer
GILL, Christopher
GODLEWSKI, Bartosz
GUSHUE, Lisa
GUSHUE, Michelle
HAMILTON, Julia
HEARN, Aubrey
HILLIER, Stephanie
HOLLETT, T. Amanda
HOWLETT, Beth
HULL, Allison
HUMBY, Patricia
JONES, Darren
KAVANAGH, Renee
KELLY, Susan
KENDALL, Jennifer
KENNEDY, Patrick
KEOUGH, Stephanie
KING, Stephanie
LYNCH, Melissa
MANDVILLE, Stephanie
MANOR, Melissa
MARTIN, Shelley
MARTIN, Leanne
MAURICE, Gail
MCGRATH, Pamela
MENCHIONS, Colleen
MERCER, Krista
MERCER, Nicole
MILLER, Jeffery
MUGFORD, Allison
NOBLE, Michelle
NORRIS, Stephen
PARSONS, Elizabeth
PECKFORD, Erika
PEDDLE, Krista
PITCHER, Kealey
PRESS, Keenan
RALPH, David
ROBERTS, Christopher
SHEPPARD, William
SHORT, Matthew
SIMMONDS, Jeff
STANLEY, Linda-Joy
STANLEY, Troy
THOMSON, Christine
TOBIN, Erin
TRAVERSE, Amanda
TRICKETT, Janice
TUCKER, Charles
TULK, Shelley
VALLIS, Brent
WELLON, Laura
WHITE , Stephen
YETMAN, Erin
YOUNG, Jeffrey

FACULTY OF ENGINEERING AND APPLIED SCIENCE
DEAN’S LIST
SPRING SEMESTER 2002
CLASS OF 2003 — TERM 7

BAKER, Trevor
BILLARD, Randy
BUCKLE, Michael
BUTTON, Stephen
CALLAHAN, Jason
CORBETT, Richard
FLEMING, Vincent
FORSEY, Valerie
GREEN, David
GREEN, Richard
HAINES, David
HARNETT, Carolyn
KEATING, Dianne
LAYDEN, Dawn
LINEHAN, Kimberley
MURRIN, Christopher
PEDDLE, Christopher
QUINLAN, Neil
ROPSON, Bernard
SUDOM, Denise
TAYLOR, Rocky
WALSH, Laurie
WHITE, Dennis
WILLCOTT, Ashley
WILSON, Rosalie
CLASS OF 2005 — TERM 4

EVANS, Michael
FARAGALLI, Bernardo
FURLONG, P. Michael
JANES, Nicholas
LEONARD, David
MARTYN, Ashton
NORTHCOTT, Stephen
QUINTON, Justin
SEMSARILAR, Naeim
STUCKLESS, Sabrina
SUDOM, Dana
TAM, Gloria
WALSH, Jeremy
WARREN, Raymond
WETZEL, Timothy
WISEMAN, Chad

FELLOW OF THE SCHOOL OF GRADUATE STUDIES 2002-03
ALLISON, Jill
ASHRAM, Muhammad
BAIRD, J. David
BURKE, Frank
CARTER, Benjamin
COLLINS, Cora
COOK, Andrew
CRAIG, Donald
DAVOREN, Gail
DYKSTRA, Robert
EASTON, E. Bradley
EBEAD, Usama
EVANS, Benjamin
FERGUSON, Daniel
FLAHERTY, Sara
GAMBIN, Lynn
GOVER, Aubrey
GREENBERG, Martha
GRIMMETT, Mark
HANCOCK, Shelly
HOPKINS, David
HOPKINS, Dwayne
HOUNSELL, Michelle
HOUNSELL, Sandy
HOWELL, David Brent
KHALID, Abdul
KNOX-LUSH, Linda
LEFEUVRE, Edythe Patricia
LEWIS, Johanne
LI, Cheng
LI, Chuanke
LI, Pan
LIANG, Feng
LIM, Yeo Howe
MALLARD, Stephen
MANDEVILLE, Bruce
MCCONNELL, Sheri
MCDAVID, Sara Jodi
MERCER, Keith
MERRIGAN, Paul
MILLS, Christopher
MURRAY, Susan
OKOGUN, Odion
PARSONS, Kimberley
PETTIGREW, Brian
RAJAKARUNA, Rupika
RIDEOUT, Heather
RODGERS, Vincent
RODRIGUEZ, Maria
ROSE, Jill
RUSSELL, Karen
SHAHIDI, Reza
SHERWOOD, Ian
SMITH, Michelle
SQUIRES, Gregory
STOLAR, Batia
SUTHERBY, Linda
THORNHILL, Eric
TIZZARD, Tracy
TOMLINSON, Patrick
TREBERG, Jason
TREVINO, Clemente Miranda
VELLORE, Padmini
WALLING, Susan
WALSH, Carolyn
WELLS, Lisa
WHEELER, Peter
WIESE, Francis
WINSOR, Gail
YANG, Zhou

FACULTY OF EDUCATION
DEAN’S LIST 2000-01
LAWLOR, Jennifer
* An addition to the list previously published.
 

FELLOW OF THE SCHOOL OF GRADUATE STUDIES 2001-02
*BUTLER, Christopher
* An addition to the list previously published.