Front Page

News

Alumni Notes
& Quotes

Classified

Convocation

Employment

In Brief

New Faculty

News & Notes

Notable

Obituary

Out & About

Papers and Presentations

Research

Student View

Search This Issue

The Gazette Homepage

Division of University
Relations
Homepage

E-Mail Us

 


(June 13, 2002, Gazette)

CORNER BROOK

MEDALS


University Medals for Academic Excellence
Johnny BURTON, English
Kristin Gabrielle POWELL, Environmental Science
Deirdre ANDREWS, Environmental Studies
Erin Rose LEONARD, Psychology
Christine Elizabeth ABBOTT, Social/Cultural Studies
Theresa Margaret MOIR, Theatre
Tina Louise DOLTER, Visual Arts
Mary Elizabeth Beresford, Margaret Fitzpatrick Morgan Medal in Nursing

ST. JOHN'S

MEDALS AND AWARDS


Governor General's Medal (Graduate),
Bram Frederick NOBLE

Governor General's Medal (Undergraduate),
Andrew Dolph STEFANELLI

University Medals for Academic Excellence,
Anthropology, Erin Maureen NOEL
Biochemistry, Srinivas MURTHY
Biology, Heather Sarah SQUIRES
Business Administration, Christine Anne THOMSON
Chemistry, Jenene Crystal ROBERTS
Classics, Andrew Dolph STEFANELLI
Computer Science, Rhonda CHAYTOR
Earth Sciences, Joshua BAILEY
Economics, Jason Morgan STEVENS
Elementary Education, Mary Linda KENNEDY
Intermediate/Secondary Education, Jennifer Jean LAWLOR
Music Education, Deanne Teresa DELAHUNTY
Native and Northern Education, Curtis Andrew SHEPPARD
Primary Education, Carolyn Annette TAYLOR
Vocational/Post-Secondary Education, Edward Albert Dean DURNFORD
Civil Engineering, Karen Douglass HORWOOD
Computer Engineering, Michael SMITH
Electrical Engineering, Margaret WARREN
Mechanical Engineering, Jill Elizabeth BOWDRING
Naval Architectural Engineering, Etienne DUPLAIN
English, Christopher ROWE
Folklore, Janine Renee SHEPPARD
French, Nadine Denise BARBOUR
Geography, Shane William GREENE
German, Tina CHIU
History, Amanda HEWITT
Kinesiology, Sandra Elizabeth ENNIS
Linguistics, Glenn Martin PETERS
Mathematics, Karelyn Alexandrea DAVIS
Medicine, Adam NATSHEH
Music, Ian SUTHERLAND
Nursing (BN), Heather HUNT
Nursing (Post-RN), Lynne Loveys KANE
Pharmacy, Dale Robert TURNER
Philosophy, Sheldon Robert HANLON
Physics, Michael Claude ROGERS
Political Science, Michael Charles LEWIS
Psychology, Amanda Suzette SQUIRES
Recreation, Sherry THOMPSON
Religious Studies, Jill Janine MERCER
Russian, Christopher HICKEY
Social Work, Paula Mary HOWELL
Sociology, Bernard John HOGAN

The University Medal for Excellence in an All-Course Masters Program, Kelly Nicole MONAGHAN

The University Medal for Excellence in a Thesis Based Masters Program, Shannon EDISON

The Captain George C. Whiteley Prize in English, Christopher ROWE

The A.C. Hunter Prize in English, Renee Margaret Marie FANCEY

The Canadian Society for Exercise Physiology Undergraduate Student Award, Kimberly GOULD

The Memorial University of Newfoundland English Student Society (MESS) Award, Lisa Marie BOONE, Renee Leila TULK

The Newfoundland and Labrador Association of Social Workers' Student Award, Karen Lynn CHRISTOPHER

The Spanish Ambassador's Prize, Mary Joseph POWER

The Swiss Ambassador's Prize (French)
Anna Frances BROPHY

The Swiss Ambassador's Prize (German),
Eric THOMPSON

The Austrian Ambassador's Prize in German,
Tina CHIU

The Prize of the Ambassador of the Federal Republic of Germany
, Robin Marie TUCKER

The French Ambassador's Prize,
Holly CHAPMAN

The Leslie Thoms Convocation Award
, Renee Leila TULK

The Grace Morgan Prize in Biochemistry (Nutrition)
, Anna Catherine SHAWYER

The Society of Chemical Industry Merit Award (Biochemistry), Srinivas MURTHY

The Society of Chemical Industry Merit Award (Chemistry), Jenene Crystal ROBERTS

The Harvey and Doris Murcell Scholarship in Religious Studies, Jill Janine MERCER

The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence - POST RN, Kerry Lynn DURNFORD

The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence - BN, Leeann BARRY

The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence in the M.N. Program - Thesis-Route Program, Judith Andretta DAVIS, Natalie Daisy Grace MORGAN

The Association of Registered Nurses of Newfoundland and Labrador Award for Excellence in the M.N. Program - Course-Based Program, Glenys Mary Elizabeth DEERING

The Association of Professional Engineers and Geoscientists of Newfoundland Anniversary Silver Medal, Susan Marie HUNT

The Canadian Society of Mechanical Engineering Medal for Academic Excellence, Kelly Ann JOY

The Canadian Society for Civil Engineering, CSCE, Newfoundland and Labrador Section Award, Karen Douglass HORWOOD

The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Newfoundland and Labrador Section Award, Brian KIDNEY

The Dean's Honour Award in Engineering, Roxanne Angela GLEASON

The Association of Professional Engineers and Geoscientists of Newfoundland Award for Excellence, Jill Elizabeth BOWDRING

The David Dunsiger Award for Excellence, Rehan SADIQ

The Association of Professional Engineers and Geoscientists of Newfoundland Award for Excellence in Geoscience, Joshua BAILEY

The Faculty of Business Administration Advisory Board B. Comm. (Co-op) Award for Excellence, Shauna Lynn OAKLEY

The Faculty of Business Administration Advisory Board MBA. Award for Excellence, Kelly Nicole MONAGHAN

The Faculty of Business Administration Dean's M.B.A. Award,
Krista GREEN, Anne WHELAN

The Faculty of Business Administration Dean's Award, Christine Anne THOMSON

The Captain Robert A. Bartlett Science Award, Jenene Crystal ROBERTS

The Birks Medal (Graduate), Lynn Anne HARTERY

The Birks Medal (Undergraduate), Renee Leila TULK

The Canadian Association of Geographers (CAG) Award, Shane William GREENE

The George M. Story Convocation Medal in Arts, Stephen GUY

The Cox Hanson O'Reilly Matheson Prize in Law and Society, Amanda HEWITT

The Newfoundland and Labrador Teachers' Association Medal, Joan Regina DICKER

The William J. May Prize in Post-Secondary Studies (Undergraduate), Edward Albert Dean DURNFORD