{President's Report 2003}
Home
Year-in-Review
Year-in-Photos
Vital Signs
Finances
Leadership
Teaching
Research
Community
Campus Life
Honour Roll
* People
Career Scene
People in the News
Alumni
Video
Audio

Feedback
About This Report
Contact Us
Sitemap

Career Scene 2002-2003

Faculty

    Tenure:

      Tanis Adey, Medicine (psychiatry), assistant professor
      Sean T Cadigan, History, director and associate professor
      Christine Campbell, SWGC, associate professor
      Dianne Cmor, QE II Library, librarian II
      Moshen Daneshtalab, Pharmacy, associate professor
      Beverley Diamond, Music, professor
      Wayne Fife, Anthropology, associate professor
      Atamjit Gill, Medicine, (obstetrics & gynecology), assistant professor
      Dennis John Hanlon, Business, assistant professor
      Donna Hardy-Cox, Social Work, associate professor
      Susan Hart, Business, associate professor
      Thormod Johansen, Engineering, professor
      Majed Khraishi, Medicine, associate professor
      Serpil Kicabiyik, Mathematics & Stats, associate professor
      Barbara Maddian, Medicine, (psychiatry), assistant professor
      Paul Mezey, Chemistry, professor
      Scott Moffatt, Family Medicine, associate professor
      Teresa O'Grady, Medicine (obstetrics & gynecology), assistant professor
      Carole Orchard, Nursing, associate professor
      Cathy Popadiuk, Medicine, (obstetrics & gynecology), assistant professor
      Daryl Pullman, Medicine, associate professor
      Sridhar Samu, Businesss, assistant professor
      Suryakant Shah, Medicine (pediatrics), assistant professor
      Lois Sherlow, SWGC, associate professor
      Cathy Vardy, Medicine (pediatrics), assistant professor
      Lili Wang, Pharmacy, associate professor

    Tenure-Track:

      Majid A. Abdi, Engineering & Applied Science, assistant professor
      Mohamed H. Ahmed, Engineering and Applied Science, assistant professor
      Richard P. Audas, Medicine, assistant professor
      Kara Arnold, Business, assistant professor
      Richard P Audas, Medicine, assistant professor
      Wolfgang Banzhaf, Computer Science, professor
      Fabien Bassett, Human Kinetics and Recreation, assistant professor
      Robert Bertolo, Biochemistry, assistant professor
      Greg Brown, Medicine (family medicine), assistant professor
      Janet Brunton, Biochemistry, assistant professor
      Bradley D. Clissold, English Language and Literature, assistant professor
      Jeffery Critch, Medicine (pediatrics), assistant professor
      Vernon Curran, Medicine, assistant professor
      Kathryne Dupre, Business, assistant professor
      Gerard Farrell, Medicine (family medicine), assistant professor
      Heather Flynn, Medicine (family medicine), assistant professor
      Daniel Fontaine, Medicine (laboratory medicine), assistant professor
      Morgan Gardner, Education, assistant professor
      Omrane Guedhami, Business Administration, assistant professor
      Diana L.Gustafson, Medicine, assistant professor
      Fei-Yu Han, Medicine (laboratory medicine), assistant professor
      Kensuke Hirasawa, Medicine, assistant professor
      Michiru Hirawawa, Medicine, assistant professor
      Sherrie Kimiak, Business Administration, assistant professor
      Thormod Johansen, Engineering, professor
      James C.B. Lawson, Political Science, assistant professor
      Vlastimil Masek, Engineering & Applied Science, assistant professor
      Ross Allen McGowan, Biochemistry, associate professor
      Erika Merschrod, Chemistry, assistant professor
      Paul G Mezey, Chemistry, professor
      David Morgan, Medicine (family medicine), assistant professor
      Frank O'Dea, Medicine (surgery), assistant professor
      Myriam Osorio, French and Spanish, assistant professor
      Sunil Pansare, Science (chemistry), assistant professor
      Kristin Poduska, Physics and Physical Oceanography, assistant professor
      Rob Power, Music, assistant professor
      Tia Renouf, Medicine (family medicine), assistant professor
      Gabriela Sabau, Social Science, Sir Wilfred Grenfell College, assistant professor
      Jamie Skidmore, Arts, assistant professor
      Anne-Marie Sullivan, Human Kinetics, assistant professor
      A. Tarik Timur, Business Administration, assistant professor
      Helene Volkoff, Biology and Biochemistry, assistant professor
      Lyle Wetsch, Business, assistant professor
      Husam M. Younes, Pharmacy, assistant professor
      Terry-Lynn Young, Medicine, assistant professor

    Academic Promotions:

      C. Kinette Adams, Education, associate professor
      Simon Avis, Laboratory Medicine, professor
      Khalid Aziz, Medicine (pediatrics), associate professor
      Donna Best, Nursing, associate professor
      Elliott Burden, Earth Sciences, professor
      Christine Campbell, Sir Wilfred Grenfell College, associate professor
      Doreen Dawe, Nursing, associate professor
      John Stuart Durrant, German and Russian, professor
      Tony Fabijancic, Sir Wilfred Grenfell College, associate professor
      Adrian Fiech, Computer Science, associate professor
      Jane Green, Medicine, professor
      Susan Hart, Business, associate professor
      David Innes, Biology, professor
      Marlene MacCallum, Sir Wilfred Grenfell College, professor
      John McLean, Medicine, professor
      Scott Moffatt, Family Medicine, associate professor
      Donna Moralejo, Nursing, Associate professor
      Doreen Neville, Medicine (community health), associate professor
      Walter Okshevsky, Education, associate professor
      Magessa O'Reilly, French and Spanish, professor
      Kim Ian Parker, Religious Studies, professor
      Michael Parker, Sir Wilfred Grenfell College, professor
      David Pike, Mathematics and Statistics, associate professor
      John S. Smeda, Medicine, professor
      Paul Snelgrove, Ocean Sciences Centre, associate professor
      Timothy Steeves, Music, associate professor
      Diane Taylor-Harding, Marine Institute (C.R. Barrett Library), librarian III
      Peter Trnka, Philosophy, associate professor
      Linda Vecchi, English Language and Literature, associate professor
      Lili Wang, Pharmacy, associate professor
      Graham Worrall, Family Medicine, professor
      Xiaoqiang Zhao, Mathematics and Statistics, associate professor
      Xingfu Zou, Mathematics and Statistics, associate professor

Senior Appointments

    Peter Ayres, French and Spanish, department head
    Lois Bateman, Sir Wilfred Grenfell College (science), head
    Robert Bertolo, Biochemistry, appointed to canada research chair (tier II) in human nutrition
    Tim Borlase, Labrador Institute, director
    Neil Bose, Engineering and Applied Science, appointed canada research chair (tier I) in offshore and underwater vehicles design
    James Bradley, Arts (philosophy), head
    Philip Branigan, Linguistics, acting head
    Alice Collins, Education, dean
    Dale Corbet, Medicine, appointed canada research chair (tier I) in stroke and neuroplasticity
    Robert W. Davis, Chemistry, head
    Michael DeRoche, Arts (classics), acting head
    Gerald Farrell, Medicine (undergraduate medical studies), re-clerkship coordinator
    Colleen Field, QE II Library (centre for newfoundland studies), head
    Wayne Fife, Anthropology, head
    Lloyd and Marlene George, chaplains representing the Salvation Army
    Noreen Golfman, Graduate Studies, associate dean
    Alan Goodridge, Medicine (discipline of medicine), interim chair
    Ray Gosine, Engineering (graduate studies and research), acting associate dean
    Margaret Hackett, Nursing (undergraduate programs), associate director
    Robert Hollett, Arts (english), acting head
    Richard Ilgner, German and Russian, head
    Mark Joyal, Classics, interim head
    Karen Lippold, QE II Library (information services), head
    Gerit T. Maureau, Oil and Gas Development Partnership, executive director
    Paul Mezey, appointed to canada research chair (tier I) in modelling and scientific simulation
    Ellen Oliver, Social Work (undergraduate programs), associate director
    Cathy Popadiuk, Medicine (student affairs) assistant dean
    John Quaicoe, Engineering and Applied Science, associate dean
    Desmond Robb, Medicine (laboratory medicine), acting chair
    Robert Richards, Business Administration (p.j. gardiner institute), director
    Noel Roy, Economics, head
    Rangaswamy Seshadri, Engineering and Applied Science, appointed canada research chair (tier I) in offshore and asset integrity management
    Paul Snelgrove, Ocean Sciences Centre, appointed canada research chair (tier II) in boreal and cold ocean systems
    Anne Thareau, Sir Wilfred Grenfell College, senior academic advisor
    Mark Whitmore, Computing and Visualization Centre, director
    Steven Wolinetz, Arts (political science), head
    Chris Youe, Arts (history), head

Academic Appointments - Regular Term

    Stacey Anthony, QE II Library, librarian I
    Ivan S.N. Booth, Mathematics and Statistics, assistant professor
    Fern Brunger, Medicine (health care ethics), assistant professor
    Mary Bursey, Nursing, assistant professor
    Margaret Ann Daly, Nursing, assistant professor
    Peter Dunne, Business Administration, lecturer
    Marilyn Jacobs, Nursing, lecturer
    Margarita F. Kondratieva, Mathematics and Statistics, assistant professor
    Andrew Latus, Medicine and Philosophy, assistant professor
    Catherine Lawton, QE II Library, public services librarian
    Saeed Moshiri, Economics, assistant professor
    Dan Mosher, Business Administration, lecturer
    Shannon Muir, Nursing, lecturer
    Ellen Oliver, Social Work, assistant professor
    Derek Pyne, Economics, assistant professor
    Jie Xiao, Mathematics and Statistics, assistant professor
    Yuan Yuan, Mathematics and Statistics, assistant professor

Cross-Appointments

    Shelly Birnie-Lefcovitch, Social Work, to Counselling Centre
    Ted Callanan, Medicine, (psychiatry) to Counselling Centre
    Alice Gaudine, Nursing, to Counselling Centre
    Kellie Hadden, Psychology, to Counselling Centre
    Deborah Kelly, Pharmacy, to Medicine (discipline of medicine)
    Doug May, Economics, to Medicine (community health)
    Chris Parrish, Ocean Sciences Centre, to Science (biology)
    Stephen Tomblin, Political Science, to Medicine (community health)

Secondment

    Joe Byrne, Office of the Registrar (assistant registrar) to teach in English Language and Literature

Administrative

    Appointments

      Su Cleyle, QE II Library, associate university librarian
      Pauline Kane, QE II Library, library assistant I
      W illiam E. Marsh, Facilities Management (operations and maintenance), assistant director
      Dianne Mills, QE II Library, library assistant I

    Contractual to Permanent

      Marc Bolli, Pharmacy, research computing specialist
      Murray Brooker, Computing and Communications, pc consultant
      Dion Fowlow, Medicine, library assistant III
      Gwen Hanson, Financial & Administrative Services, staff accountant
      Anna Lear, Education, intermediate clerk stenographer
      Cathy Madol, Education, intermediate clerk stenographer
      Cecilia Mesh, Alumni Affairs and Development, administrative program assistant
      Wayne Mitchelmore, QE II Library, systems administrator III
      Brent Payne, Computing and Communications, pc consultant III
      Allan Richards, Computing and Communications, pc consultant III
      Brenda Smith, English, intermediate clerk stenographer
      Greg Starkes, Computing and Communications, pc consultant I
      Tony D. Whelan, Computing and Communications, pc consultant I

    Contractual Appointments (one year or more)

      Kerry Arnold, Medicine, business consultant
      Alison J. Barrett, Business Administration and Arts, international internship officer
      Pamela F. Benson, Office of the Vice President (Academic), assistant to the executive director: oil & gas development partnership
      Edwin Davis, Medicine, programmer consultant
      Cynthia C. Gardiner, Medicine, senior instructional design specialist
      Susan Gardiner, Business (CMD), project accountant
      Dawna Greening, Nursing, research assistant II
      Corinne E. Hynes, Alumni Affairs and Development (research and information management), development officer
      Rebecca Mulcahy, Medicine, research assistant I
      Danielle Nichols, Ocean Science Centre, research marketing manager
      Marie Park, Nursing, intermediate clerk stenographer
      Elaine St. Croix, Nursing, senior secretary
      Heather Thistle, Social Work, clinical institute and clinical education coordinator
      Scott Young, Facilities Management, administrative assistant

    Promotions and Transfers

      Deborah Andrews, QE II Library, library assistant VII
      Alice Canning, Medicine, library assistant III
      Heather Evans, QE II Library, sessional library assistant III
      Robert French, Facilities Management, planner/estimator
      Melissa Genge, Human Resources, intermediate secretary
      Luke Grenning, Medicine, animal surgery technologist
      Blanche Keating, QE II Library, library assistant IV
      Phyllis McCann, Registrar's Office, assistant registrar/admissions manager
      Roxanne McHugh, Education, secretary
      Roxanne Millan, Office of the Vice President (Academic), director
      Sheila Mullins, Alumni Affairs and Development, secretary
      Thomas Pike, Technical Services, technologist III
      Paul Price, Computer Science, pc consultant II
      David Royle, Office of the Dean, Arts, manager of finance and administration
      Melissa Smith, Engineering, intermediate clerk stenographer
      Margeurite Wade, QE II Library, library assistant VII
      John Whelan, Facilities Management, power engineer third class
      Marian Wissink, Computer Science, systems administrator III
      Mike Woodfine, Facilities Management, utility worker
      Amy Wyse, Human Resources, employment equity and organizational development specialist

    Academic and Administrative Retirements

      Calvin Adey, Career Development and Experiential Learning, student affairs officer
      John H. Burry, Mathematics and Statistics, professor
      Howard Clase, Chemistry, associate professor
      Edward Coady, Technical Services, craftsman III
      Judy A. Collins, Animal Care Services, animal technologist
      John Connors, English, per-course instructor
      Terrence J. Conway, Facilities Management, power engineer fourth class
      David Crowther, History, professor
      Edward F. Downton, Technical Services, craftsman IV
      Carolyn J. Emerson, Biology, electron micro technologist III
      Thomas W. Evans, History, associate professor
      Ellen Foulkes, Anthropology, archaeological curator
      Clifford R. George, Medicine, graphic artist III
      Tran T. Gien, Physics and Physical Oceanography, professor
      Ann Gregory, Business Administration, associate professor
      Brian Gregory, Chemistry, professor
      David Haegert, Medicine, professor
      Clayton Halfyard, Mathematics and Statistics, associate professor
      Samuel Hawkins, Technical Services, craftsman III
      Dora Ann Hinton, Office of the Dean of Science, instructional assistant
      Roy C. Hostetter, Sir Wilfred Grenfell College, head and associate professor
      Marguerite Jones, QE II Library,
      Ruby Kocurko, Mathematics and Statistics,
      H. Lotar Krein, Engineering and Applied Science, associate professor
      Yamuna Kutty, Medicine, secretary
      Leonard Lahey, Marine Institute, technical assistant
      Tyrone T.L. Lai, Philosophy, professor
      William J. Layden, Sir Wilfred Grenfell College, purchasing officer
      Elizabeth Maddox, Education, intermediate clerk stenographer
      Mary Kathleen Matthews, Nursing, associate professor
      Catherine McGrath, Student Recruitment, administrative staff specialist II
      Barbara A. Meade, Mathematics and Statistics, associate professor
      Eileen Melvin-Hawkin, Mathematics and Statistics, associate professor
      F. Ross Mercer, Facilities Management, enforcement and patrol officer III
      Dermott Penney, Marine Institute, instructor
      Thomas Perks, Technical Services, craftsman IV
      Donald Piercey, Marine Institute, instructor
      William E.M. Pryse-Phillips, Medicine, professor
      Barbara C. Puxley, Medicine, medical technologist I
      Deborah B. Rehner, Marine Institute, instructor
      Violeta E.S. Ribeiro, Nursing, associate professor
      Nathan H. Rich, Physics and Physical Oceanography, professor
      Linda E. Russell, University Relations, manager of publication services
      Edwina Ryan, Financial and Administrative Services, duplicating satellite supervisor
      Rita Strang, Facilities Management, custodian I
      Adrian Tanner, Anthropology, professor
      Wayne Thistle, Office of the Vice President (Finance and Administration), vice president and legal counsel
      Andree Thoms, French and Spanish, associate professor
      Robert L. Walley, Medicine, professor
      Desmond J. Walsh, Physics and Physical Oceanography, associate professor
      Harvey Weir, Physics and Physical Oceanography, associate professor
      Mary M. Wiltshire, Marine Institute, cook steward
      Glenys Woodland, Office of the Vice President (Academic), executive assistant